Jaký je rozdíl mezi podlahovou a užitnou plochou
Sháníte nové bydlení a nevíte, jaký je rozdíl mezi podlahovou a užitnou plochou? Co si pod jednotlivými pojmy představit? Nebo naopak svou nemovitost potřebujete prodat a potřebujete podlahovou nebo užitnou plochu zjistit? Prozradíme vám, co je to užitná plocha i jak vypočítat podlahovou plochu nemovitosti. A nejen to. Podíváme se také na další pojmy jako je zastavěná plocha, obytná plocha a celková plocha.
Užitná plocha nemovitosti
Užitná plocha se obvykle používá u obytných budov nebo rodinných domů. Zahrnuje všechny rozměry vnitřních prostorů jako jsou obývací pokoj, ložnice, kuchyň, koupelna a další. Je to vlastně prostor uvnitř vnějších obvodových stěn. Do užitné plochy nespadají vnitřní stěny, šachty nebo stoupačky. Případně ani průchozí schodiště nebo výtahy.
Podlahová plocha
V tomto případě je to trochu jednodušší než u užitné plochy. Podlahová plocha se vztahuje k ploše celkové podlahy. Lépe řečeno ke skutečnému povrchu podlahy v prostoru. Do podlahové plochy se tak započítávají také vnitřní stěny a konstrukce, případně šachty a komíny. Do podlahové plochy lze počítat také vestavěný nábytek, který je spjatý s prostorem.
Obytná plocha - obytná místnost
Existuje ještě pojem obytná plocha. Zákonné vyhlášky, které tento pojem vymezovaly však byly zrušené a nyní nový stavební zákon definuje obytnou místnost. Ta je popsána jako část bytu, která je určena k bydlení a splňuje požadavky k bydlení z hlediska velikosti, denního osvětlení, větrání, vytápění a hluku a má podlahovou plochu nejméně 8 m²; kuchyň se za obytnou místnost považuje, pokud má podlahovou plochu nejméně 12 m²; tvoří-li byt jediná obytná místnost, musí být její podlahová plocha nejméně 16 m².
Zastavěná plocha
V tomto případě jde o součet všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Konkrétní výklad pojmu je trochu složitější, nicméně jde o plochu všech nadzemních podlaží objektu do vodorovné plochy.
Celková plocha
Tento pojem je nutné rozdělit do dvou. Hovořit lze o celkové ploše bytové jednotky nebo celkové ploše pozemku. V případě, že se bavíme o celkové ploše bytové jednotky, jde podle zákona 366/2013 Sb. o ekvivalent podlahové plochy. Celková plocha bytové jednotky a podlahová plocha se tedy shodují. Pokud se však bavíme o celkové ploše pozemku, hovoříme o celkové ploše, která je zapsaná v katastru nemovitostí. Do celkové plochy pozemku se počítají zastavěné i nezastavěné plochy pozemku. Je to tedy součet všech ploch pozemku.
Potřebujete s výměrou jednotlivých ploch poradit? Nechte to na nás. Pomůžeme vám nejen s výpočtem jednotlivých ploch, ale také s prodejem vaší nemovitosti, případně se sháněním nového bytu nebo domu.