Které daně se týkají nemovitostí?
Při nákupu nebo prodeji nemovitosti je nutné myslet také na daňové povinnosti. Některé se týkají prodávajícího, jiné kupujícího. A vždy existují nějaké výjimky. Pojďme se na daňové povinnosti týkající se nemovitostí podívat blíže.
Daňové povinnosti při prodeji nemovitosti
Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena v roce 2021, přesto však existují daně, na které je třeba při koupi a prodeji nemovitosti myslet.
Prodávajícího se týká daň z příjmu z prodeje nemovitosti. Ta činí 15 % ze zisku. Od prodejní ceny se v tom případě odečítají výdaje spojené s prodejem nebo rekonstrukcí. Pokud by pořizovací cena po připočtení nákladů na rekonstrukci a prodej převýšila prodejní cenu, daň se neplatí. Nevznikl totiž žádný zisk. Někteří prodávající jsou navíc od této daně osvobození. Daň není potřeba platit, pokud nemovitost vlastníte alespoň 5 let, případně 10 let, pokud jste nemovitost nabyli po 1. 1. 2021. Případně pokud alespoň dva roky před prodejem nemovitost sami obýváte. Osvobozeni jsou také ti, kdo nemovitost obývají méně než dva roky, ale všechny peníze získané prodejem použijí na vlastní bytové potřeby nejdéle do jednoho roku od prodeje. Nutno dodat, že osvobození se týká jen fyzických osob.
Pokud je prodávající plátcem DPH a nevztahuje se na něj některá výjimka, je potřeba uhradit ještě daň z přidané hodnoty ve výši 21 % ceny nemovitosti. U sociálních bytů a domů jde o 15 %. DPH se neplatí, pokud je prodávající fyzická osoba, která není plátce DPH. Případně v případě, že jde o prodej nemovitosti, u které uplynulo více než pět let od výstavby nebo větší rekonstrukce, po které následovala nová kolaudace. Případně předmětem prodeje není stavební pozemek nebo pozemek, který tvoří jeden celek s budovou.
Daňová povinnost při vlastnictví nemovitosti
Každoročně je třeba myslet na placení daně z nemovitosti. Týká se každého majitele nemovitosti a po převodu ji vždy platí nový majitel. Daň platí ten, kdo k 1. lednu vlastní jakoukoliv nemovitost. K platbě je nutné se přihlásit dobrovolně podáním daňového přiznání na místně příslušném úřadě, a to do 31. ledna. V dalších letech už není potřeba podávat daňové přiznání, ale daň se hradit musí.
Prodávající se může po prodeji odhlásit od daně z nemovitosti, aby sám daň už neplatitl. Obvykle se však finanční úřad o prodeji dozví tak, že se nový vlastník k dani přihlásí a podá daňové přiznání. Díky tomu pak úřad bývalého majitele automaticky odhlásí.
Na počátku letošního roku přitom začala platit novela zákona o dani z nemovitosti, která přinesla přes čtyřicet změn. Jednou z nich je například změna týkající se garáží. Spousta lidí vlastní stavbu evidovanou jako garáž. Fakticky v ní však neparkují svůj vůz, ale používají ji jako sklad ovoce nebo nářadí. Právě z toho důvodu do loňského roku stavbu přiznávali jako příslušenství k domu nebo ostatní zdanitelnou stavbu. Od roku 2024 je však nutné stavbu přiznat se sazbou daně pro garáž. A ta je vyšší.
Nově musí platit také ti, kdo používají stavbu nebo jednotku, jejíž vlastník není znám. Pokud tedy není v katastru uvedený vlastník nebo není dostatečně identifikovaný, platí daň nově uživatel. Naopak nově mají nárok na osvobození z daně ti, kteří v nemovitosti provozují dětskou skupinu. V takovém případě však majitel budovy musí podat daňové přiznání, ve kterém nárok uplatní.
Vyšší sazbou se od roku 2024 daní také zpevněné plochy. Vyšší zdanění se týká také pronajímatelů. Zároveň je nutné, aby podnikatelé přiznali na finančním úřadě, že vlastní místnost v obytném domě, kterou pronajímají.
Potřebujete poradit nejen s daněmi, ale také s prodejem nebo nákupem nemovitosti? REFA Group je tu pro vás.