Jak získat průkaz energetické náročnosti budovy
Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) udává, jak je daná stavba energeticky náročná. Lze také říci, že udává, jaké množství energie je potřeba na její provoz. Často se lze setkat s tím, že se hovoří zkráceně o energetickém štítku. To je však formálně označení pro samolepky s proužky, které označují energetickou třídu spotřebičů.
Co se v článku dozvíte?
K čemu je PENB?
Co se z průkazu dozvíte?
Kdo potřebuje “energetický štítek”.
Uvádí se do inzerátu.
Jak štítek získat.
Kolik stojí PENB.
K čemu je PENB?
Díky údajům v průkazu získáte ještě před podpisem kupní či nájemní smlouvy představu o tom, jaké jsou náklady na užívání budovy. Jde především o výdaje na topení, osvětlení, chlazení, ohřev vody, úpravu vlhkosti vzduchu a pomocné energie. Posuzování energetické náročnosti budov se naposledy zpřísnilo v roce 2020.
Co se z průkazu dozvíte?
V průkazu nechybí ani údaje o vlastnostech budovy. Tedy podrobnosti o střeše, oknech nebo dveřích. Obsashovat by měl také podrobnosti o nedostatcích. Základní informací je takzvaná energetická klasifikační třída, která je objektu přidělena podle energetické náročnosti. Existuje sedm energetických tříd. Čím vyšší třída, tím přísnější požadavky na energetickou soběstačnost.
Kdo potřebuje “energetický štítek”
Podle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií si musí PENB pořídit stavebník, vlastník nebo společenství vlastníků při výstavbě nebo rozsáhlejší rekonstrukci. Dále také vlastník při prodeji nebo pronájmu. A je jedno, zda jste vlastník budovy nebo bytu. Od roku 2016 totiž štítek potřebuje i majitel bytu při pronájmu.
Pokud se majitel povinnost vyhne, riskuje pokutu až 100 tisíc korun. V případě SVJ nebo majitele bytových domů je pokuta až 200 tisíc korun. Energetický štítek však lze nahradit vyúčtováním dodávek energií za 3 předchozí zúčtovací období. Případně se může prodávající dohodnout písemně s kupujícím, že PENB nebude vystavený.
Uvádí se do inzerátu
Energetický štítek se hodí při prodeji nemovitosti, kdy se klasifikační třída uvádí do inzerátu. V případě, že energetický štítek mít nebudete, bude v inzerátu uvedená nejnižší klasifikační třída G. A to i v případě novostavby. Co to může způsobit? Taková informace může pochopitelně odradit zájemce o koupi. Navíc pokud máte nemovitost s nejlepší klasifikační třídou, lze to zohlednit v ceně. Průkaz energetické náročnosti byste měli předložit nejpozději při podpisu kupní smlouvy.
Jak štítek získat
Platný průkaz může vydat odborně vyškolený a akreditovaný pracovník, který má oprávnění na základě certifikátu vydaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Seznam energetických specialistů najdete tady. A co od vás bude specialista potřebovat?
Projektovou dokumentaci.
Informace o provozním režimu budovy.
Zprávu o úrovni a stavu technického zařízení budovy.
Půdorysy podlaží s vyznačením jednotlivých místností.
Údaje o orientaci budovy ke světovým stranám.
Řez objektem atp.
Kolik stojí PENB
Cena je závislá na velikosti, typu a stáří budovy. Orientačně vychází na minimálně 3000 korun. Ideální je samozřejmě porovnat ceny a zvolit si takového specialistu, jehož ceny vám budou vyhovovat. Vypracování průkazu obvykle trvá asi deset pracovních dní.