Co potřebujete vědět o nákupu nemovitosti v zahraničí
Uvažujete o tom, že investujete do nemovitosti v zahraničí? Skvělá volba. Nemusíte se ničeho obávat. Pokud si seženete veškeré informace, vše by mělo jít hladce. Mít apartmán u moře nebo v horách je výnosné a pohodlné. K nákupu nemovitosti zahraničí nemusíte v podstatě nikam jezdit a ani umět jazyky.
Pravidla určuje daná země
Koupě nemovitosti v cizině vždy probíhá podle zákonů dané země. Většina evropských zemí je zahraničním investorům nakloněna a umožňuje přímý nákup. Nabídky nemovitostí v zahraničí jsou inzerované i na českých realitních portálech i na stránkách specializovaných kanceláří. Skvělé je, že takové realitky znají pravidla dané země a znají tamní zákony. Se vším vám tak poradí. Nemusíte znát zákony a dokonce ani jazyky.
Správa může být náročnější
Ačkoliv samotný nákup nemovitosti v zahraničí může být hračka, správa nemovitosti bývá složitější. Běžnou údržbu a opravy je třeba nechat na místních. Ideální je využít služeb správcovských agentur, případně realitních kanceláří.
Správa vás pochopitelně bude něco stát. Pokud tedy plánujete nemovitost pronajímat, zjistěte si průměrné ceny nájmů a případná omezení a zhodnoťte, zda se vám zamýšlená investice vůbec vyplatí. Aby správa nebyla dražší než výnosy z nájmu.
Kde se vyplatí koupit nemovitost
Samozřejmě záleží na tom co vlastně hledáte. Vždy je dobré zvážit dostupnost dopravy, klima a kulturu dané země. Stejně tak se zamyslete nad ekonomickou stabilitou vybrané země. Oblíbené jsou nemovitosti v Rakousku, Chorvatsku a Řecku, pokud chceme zůstat v Evropě. Čím dál tím častěji však lidé jako investiční nemovitosti kupují také byty v Dubaji. Není divu. Je to místo, kde lze koupit nemovitost bez legislativních omezení.
Financování nemovitosti v zahraničí
Mysleli jste si, že investice do nemovitosti v zahraničí se týká jen těch, kteří mají hotovost? Tak to určitě není. Většina zemí umožňuje čerpat hypotéku. Někdy dokonce od českých bank. Hypotéku vám však mohou poskytnout i zahraniční banky. Zajištění obvykle probíhá formou zástavy kupované nemovitosti. Úrokové sazby hypoték jsou napříč Evropskou unií podobné. Lišit se však mohou jednorázové poplatky za vyřízení hypotéky nebo zavkladování zástavy.
Pojištění zahraniční nemovitosti
Svou nemovitost byste si měli také pojistit. Informujte se tedy o tom, jaký typ krytí je dostupný a porovnejte nabídky od různých pojišťoven. Zkrátka to udělejte stejně, jako by se jednalo o nemovitost v naší zemi. V každém případě je pojistka nutností.