Prokázání investic do nemovitosti při rozvodu
Partneři - manželé často kupují nemovitosti společně a v katastru jsou tak zapsaní oba dva. Někdy se však stane, že jeden z manželů již nemovitost vlastní nebo ji během manželství nabude dědictvím. Samozřejmě je možné stále zapsat do vlastnického listu i druhého partnera, pokud se tak však nestane, zůstane nemovitost ve výlučném vlastnictví jednoho z nich.
To znamená, že nemovitost nepatří do společného jmění manželů. V případě rozvodu potom taková nemovitost nenáleží do vypořádání majetku. Zdá se to být docela nefér v případě, že do dané nemovitosti během manželství investovali ze společných peněz, případně se partner, který není vlastníkem podílel na financování ze svých zdrojů. Žádný strach, zákon na to samozřejmě myslí. Investice, které do nemovitosti plynuly ze společného jmění manželů, je možné vypořádat. A také naopak. Pokud by v dané nemovitosti manželé nežili, ale pronajímali ji, zisk patří do společného jmění manželů. Jsou s nemovitostí spojené dluhy? Pak se týkají jen a pouze majitele, součástí SJM nejsou.
Co se v článku dozvíte:
Bezdůvodné obohacení a co to je.
Jak prokázat investice do majetku druhého.
Dohoda o majetku ve společném jmění.
Bezdůvodné obohacení
Z právního hlediska se investice do cizí nemovitosti rozvodem stávají takzvaným bezdůvodným obohacením. Finance, které tedy byly do nemovitosti vložené ze společného jmění manželů, může partner po bývalém požadovat zpět. Manželé mají možnost se při rozvodu dohodnout, případně se uplatní ustanovení občanského zákoníku. Pak každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek.
Prokázání může být problém
Investice je často problém prokázat. Soud nikdy nezjišťuje, co vše manželé vlastnili a kdo z nich investoval do majetku toho druhého. Manželé tedy musí u rozvodového soudu sami prohlásit, který majetek se dělí a zda do dělení patří také investice do majetku ve vlastnictví jednoho z nich.
Nárokující jedinec však musí soudu investici řádně prokázat. V případě postupné rekonstrukce nemovitosti to může být problém. Většina rodin si neuchovává po dlouhé roky příslušné doklady jako jsou faktury za materiál nebo kupní smlouvy či smlouvy o dílo. Problém také může nastat při ocenění vlastní práce, pokud se nemovitost opravuje svépomocí.
Co v takovou chvíli může pomoci? Vhodné je mít alespoň fotografie majetku před a po opravě nebo si opatřit svědecké výpovědi. A jak se počítá takový vnos? Pomocí reálné částky, o kterou práce zvýšily hodnotu nemovitosti. Důkazy musí být dostatečné, aby k nim soud přihlížel.
Dohoda o majetku ve společném jmění
Pro takzvaný rozvod dohodou je nutné uzavřít dohodu o majetku v SJM. Vhodné je uzavřít tuto dohodu ještě před podáním návrhu na rozvod, ale je možné i uzavřít i během rozvodového řízení. Ideální je, pokud má dohoda písemnou formu s ověřenými podpisy manželů. K dohodě mezi rozvádějící se dvojící samozřejmě nemusí dojít. Pak je nutné se nejpozději do tří let od rozvodu obrátit na okresní soud, ten může investice do majetku druhého přiznat.