Co je důležité při pronájmu nebytových prostor
Nebytový prostor je nejčastěji prostor určený k podnikání, může jít také o ateliéry nebo veřejné budovy. V bytových domech je pak jako nebytový prostor označený sklep nebo kočárkárna či sušárna. Konkrétní druhy, které do této kategorie spadají, určuje zákon. O jejich označení pak rozhoduje vlastník a stavební úřad. Co to znamená? Prostory musí být jako nebytové zkolaudované, případně rekolaudované.
Co se v článku dozvíte?
Nebytové prostory k podnikání.
Výpovědní doba u nebytových prostor.
Bydlení v nebytovém prostoru.
Nebytové prostory k podnikání
Občanský zákoník nazývá pronájem nebytových prostor pro podnikání jako „nájem prostor sloužících k podnikání”. Smlouva na pronájem se liší od smlouvy pronájmu k bydlení. Účel nájmu nemusí být ve smlouvě uvedený doslovně. Je to však vhodné. V roli nájemce je dobré se zajímat o to, k čemu konkrétně byly prostory zkolaudované. Je rozdíl, zda byl prostor zkolaudovaný jako restaurace, obchod s lahůdkami nebo kadeřnictví. Jde o to, že každé takové zařízení má jiné hygienické předpisy a normy.
Hodně prostor je zkolaudovaných jako skladové nebo kancelářské. Takové prostory se dobře přizpůsobí změnám. Změny je pochopitelně nutné diskutovat s majitelem, ideálně ještě před podpisem smlouvy. Vymezení účelu nájmu je vhodné i pro pronajímatele. Nemůže se stát, že se z dětského klubu stane například truhlářská dílna a podobně.
Nájemce není oprávněný provozovat v jinou než dohodnutou činnost zenbo změnit způsob či podmínky výkonu činnosti, pokud by takový změna poškozovala pronajímatele. A to by se při změně z dětského klubu na dílnu stalo. Ať už jde o pracovní dobu nebo zvýšenou prašnost a hluk. Nicméně je třeba dodat, že ve smlouvě je dobré myslet na drobné změny. Jde například o to, že prostory dětského klubu budou moci jednou týdně využívat maminky ke cvičení jógy.
Výpovědní doba u nebytových prostor
Nájemní smlouva nebytových prostor má jinou výpovědní dobu než je běžné u nájmu bytů a domů. Nájem na dobu určitou lze vypovědět před uplynutím sjednané doby, ale jen z nějakých důvodů. Nájemce může ukončit nájem v případě, že ztratí způsobilost k činnosti, dále pokud prostor přestane být z objektivních důvodů způsobilý k výkonu činnosti a nebo pokud pronajímatel porušuje své povinnosti. Pronajímatel smí nájem ukončit pokud má být nemovitost odstraněna nebo přestavována. Pak už jen pokud nájemce hrubě porušuje povinnosti. Výpověď musí obsahovat konkrétní důvod a výpovědní doba je tříměsíční.
Od běžného nájmu se však liší výpovědi u smlouvy na dobu neurčitou. Obě strany mohou v takovém případě vypovědět v šestiměsíční výpovědní době. V případě, že by některá strana měla k výpovědi vážný důvod, pak může být výpovědní doba tříměsíční. Výjimka však neplatí, pokud nájem trval déle jak pět let.
Dále se liší také pravidla sjednání smlouvy. Pronajímatelé by měli vědět o povinnosti vyplatit nájemci při skončení nájmu náhradu za převzetí zákaznické základny.
Bydlení v nebytovém prostoru
Nebytový prostor obvykle nebývá prostorem určeným k bydlení. Nejčastěji jde o prostory, které nemají dostatek světla, proniká do nich hluk nebo mají příliš nízké stropy. Někomu by to při bydlení nevadilo, ale takové prostory zkrátka nesplňují normy pro nemovitosti určené k bydlení. Nicméně někdy stačí jen pár stavebních úprav, jindy trochá administrativy. Pokud tedy chcete nebytový prostor užívat k bydlení, zjistěte si, za jakých podmínek a zda by byla změna možná.
Na trhu jsou také byty označené jako ateliér nebo podúrovňový byt. Jsou to nebytové prostory, které jsou myšlené k bydlení a jejich pronájem jako byt je tak obcházení zákona. Takové prostory nemohou být zapsané jako byt a ve smlouvě tak musí být uvedené, že se nejedná o nemovitost k bydlení. V takovém prostoru však není možné oficiální žít a zřídit trvalé bydliště. Dále budete platit více za energie a pravděpodobně nedostanete hypotéku. A konečně. Od úřadu hrozí za bydlení v nebytovém prostoru pokuta.