Co znamená družstevní bydlení?
Víte, že družstevní bydlení na českém trhu existuje už přes 200 let? I přes to je někdy tato forma vlastnictví považována za méně atraktivní. I přes různé stereotypy může být družstevní vlastnictví velmi přínosné.
Osobní vlastnictví
Osobní vlastnictví vám dává větší svobodu při nakládání s nemovitostí. Kupující je vlastníkem bytu a nepotřebuje povolení k rekonstrukci nebo pronájmu. Byt lze také jednodušeji zastavit a čerpat na něj hypotéku.
Výhody bytu v osobním vlastnictví:
✓ s bytem je možno volně disponovat
✓ byt je možné použít jako zástavu a tudíž je vhodný pro koupi za použití hypotečního úvěru
✓ byt lze pronajímat bez omezení
✓ jakákoliv investice do nemovitosti je považována za investici do “svého”
Družstevní vlastnictví
V případě družstevního bytu nenabýváte právo k nemovitosti. Nejste vlastníkem nemovitosti, ale při koupi družstevního bytu si kupujete „právo nájmu tohoto bytu“. Družstvo je jeho vlastníkem. Jakékoli větší opravy, rekonstrukce nebo podnájem třetím osobám vyžadují souhlas družstva.
Je dobré zmínit, že družstva se od sebe liší. V některých případech se řídí přísnými pravidly. V případě menších družstev je vydání souhlasu se změnami v bydlení a rekonstrukci čirou formalitou. V tomto ohledu se vyplatí si předem ověřit, jaká politika panuje v družstvu, o které máte zájem. Vyplatí se promluvit si o plánech, jaká máte spojené s bytem, abyste se v budoucnu vyhnuli zbytečným překvapením.
Výhody družstevního bydlení:
✓ nižší pořizovací cena členských práv a povinností na družstvu
✓ rychlejší nabývání družstevních práv (postačí smlouva o převodu se kterou se jde na družstvo a byt je převeden)
✓ možnost vzít si speciální úvěr na družstevního bydlení
✓ možnost bezplatného nabytí družstevního bytu po uhrazení jeho anuity a po rozhodnutí družstva o převodu bytu.
Máte zájem o bydlení v družstevním bytě? Pravděpodobně také narazíte na pojem anuita.
Anuita = nesplacená částka družstvu. Jedná se v podstatě o úvěr. Hradí se v případě, že družstvo vzniklo za účelem privatizace bytových domů. Družstvo splácí úvěr původnímu majiteli, nejčastěji městu nebo obci. Anuita se hradí do té doby, dokud není celý úvěr splacený. A vy jako podílník družstevního bytu se na splácení tohoto úvěru podílíte.
Jestliže je družstevní byt zatížený anuitou, musíte počítat s pravidelnými měsíčními výdaji navíc. Většinou je to několik tisíc korun. Bytové družstvo vám musí sdělit výši celkové nespacené anuity, tak vaši pravidelnou měsíční splátku a dobu, po kterou budete splácet. Výše měsíční splátky není pro každý byt stejná, liší se například podle jeho velikosti nebo dispozic.
Dokud anuita nebude splacená, nelze převést byt do osobního vlastnictví!
Výhody anuity:
✓ prvotní investice do družstevního bydlení je zpravidla nižší
✓anuitu lze jednorázově uhradit (pokud družstvo netrvá na postupném splácení) a byt si pak nechat přepsat do osobního vlastnictví (někdy je možné hned, jindy je třeba vycházet z podmínek ve stanovách).
V naší nabídce naleznete také inzeráty s družstevními byty.
Máte zájem o tenhle druh bydlení? Nenechte si ujít tuhle jedinečnou příležitost. ↷