Stěhování krok za krokem – jak to zvládnout co nejsnadněji?
Změna adresy je obvykle stresující událostí, a to ať se stěhujete poprvé nebo už poněkolikáté. Jak se na stěhování nachystat, abyste si ušetřili čas a nervy?
Změna bydlení obvykle znamená novou etapu života. Bez ohledu na to, zda se stěhujete do koupeného nebo pronajatého bytu, je dobré se na to dobře připravit. Spěch není nikdy dobrý rádce. Ideální je začít plánovat už několik týdnů předem. Vyhnete se tak zbytečné práci, nervům nebo zklamání.
Jak se na stěhování připravit?
Klid a vyrovnanost – oceníte především tyto dvě vlastnosti. Vše zabalit, převést a poté opět vybalit - to nejsou zrovna nejoblíbenější činnosti. Pro usnadnění celého procesu stačí se na něj dobře nachystat, a hlavně - dostatečně včas.
Začněte tím, že si uděláte „seznam nezbytností“, včetně: papírových kartonů, plastových sáčků, bezpečnostní pásky, bublinkové fólie, polystyrenových výplní. Pokud kupujete noviny a časopisy, přestaňte je pár týdnů před plánovanou změnou adresy vyhazovat. Začněte si je odkládat na jedno místo. Papír využijete při balení a přepravě. Tím snížíte riziko poškození jednotlivých věcí. Pár týdnů před stěhováním se také vyplatí udělat výběr nábytku, nádobí a oblečení. Ty, které už dlouho nepoužíváte, můžete je zkusit prodat nebo darovat.
Třiďte, popisujte a pohybujte se směrem k východu bytu
Nejlepší je začít balit zhruba týden nebo dva před stěhováním. Začněte od těch nejméně užitečných věcí – jistě máte doma vybavení nebo knihy, po kterých jste už dlouho nesáhli.
Pamatujte si, že i když se rozhodnete najmout přepravní společnost, nebude odpovědná za balení (jen několik dopravců nabízí doplňkovou placenou balicí službu). Buďte proto precizní a opatrní. Zvažte, zda není někdy lepší použít dvakrát více bublinkové fólie, ale ochránit tak svůj oblíbený porcelán před rozbitím.
Vyprázdněte skříně jednu po druhé. Dbejte na vhodné seskupení položek. Knihy, oblečení a jídlo dejte do samostatných krabic. Sypké produkty, jako jsou těstoviny nebo rýže, uzavřete do sklenic nebo speciálních nádob. Drobnou odličovací kosmetiku zase dávejte do uzavřených krabiček. Každý box popište kategorií a podkategorií, např. „Kuchyně: hrnce“ nebo „Koupelna: čisticí prostředky“.
Pokud je potřeba některý nábytek rozebrat, nezapomeňte vhodně uschovat také drobné prvky, jako jsou šrouby nebo hmoždinky. Díky chybějícím častem může být složité nebo dokonce nemožné nábytek opět sestavit. Vložte malé části do sáčků na zip a poté je uložte na vhodné místo, kde je snadno najdete. Sáček můžete také označit, ke kterému nábytku patří.
Krabice se sklem řádně označte, například je přelepte páskou s označením”křehké” nebo "sklo". Díky tomu budou zástupci stěhovací firmy vědět, že s tímto konkrétním balíkem je třeba zacházet obzvlášť opatrně.
Pokud máte na přepravu hodně knih, volte kartonové krabice určené pro přepravu těžkého zboží. V obchodech najdete krabice, které pojmou hmotnost až 30 kilogramů.
Připravte si také tašku s nejpotřebnějšími věcmi, které používáte každý den. Některými z nich mohou být nabíječka na telefon, pyžamo, zubní kartáček nebo zubní pasta. Zkuste si vzít volno v práci v den stěhování. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, je dobré požádat své blízké, aby je v tuto dobu pohlídali.
Jaké formality je třeba vyřídit před stěhováním?
Stěhování je také formalita. V první řadě byste se měli ujistit, že nemáte po splatnosti žádnou platbu. Dále je vhodné popřemýšlet, jestli budete chtít měnit i trvalé bydliště nebo ne.
Pokud trvalé bydliště měnit nebudete, všechno bude o trochu jednodušší. Sepište si všechny instituce, které potřebují znát vaše skutečné místo pobytu. Můžou to být lékaři, zaměstnavatel nebo někteří dodavatelé služeb (například pojišťovna, apod.). Ty poté informujte.
Pokud chcete změnit i své trvalé bydliště, jako první vás čeká vyřízení nových dokladů - občanský průkaz, popř. cestovní pas. Jakmile tento doklad dostanete aktualizovaný, bude potřeba navštívit všechny úřady (např. finanční úřad, zdravotní pojišťovnu apod.) a společnosti, se kterými máte podepsanou smlouvu. O této změně informuje i svou banku nebo poskytovatele telekomunikačních služeb.
Změna místa bydliště je také nejčastěji spojena s ukončením smlouvy s dodavateli energií a internetu.
Bez ohledu na to, kdo se po vás nastěhuje do vašeho bytu, udržujte jej čistý. Až si vaše věci převezme přepravní společnost, vysajte všechny místnosti, umyjte podlahy a vytřete nábytek. Znovu zkontrolujte, zda jste vyprázdnili všechny skříně. Podívejte se pod postele, odsuňte pohovku a dokonce i pračku a ledničku – možná budete překvapeni, jaké „poklady“ se v těchto místech najdou. Před odchodem z bytu nezapomeňte si napsat stavy měřidel (elektro, voda, plyn).
Stěhování a související nová kapitola ve vašem životě by měla začít co nejlépe. A přesně tak to může být! Stačí nenechávat vše na poslední chvíli, buďte pečliví a důslední. I když se budete stěhovat až za šest měsíců, nic vám nebrání projít a redukovat například šatník už dnes.