Spolupráce s realitním makléřem – co byste měli vědět?
Koupě, prodej či pronájem bytu jsou spojeny s absolvováním mnoha časově náročných procedur. Někdy proto budoucím kupujícím či prodávajícím nemovitosti probleskne hlavou myšlenka na využití pomoci makléře.
I když taková spolupráce může ušetřit čas a získat nenahraditelné znalosti na základě letitých zkušeností realitního makléře, stále jsou mnozí k využívání služeb takových lidí skeptičtí. Podívejte se, co byste měli vědět, když se rozhodnete spolupracovat s realitní agenturou a makléřem.
S čím realitní makléř pomáhá?
Rozsah povinností realitního makléře je velký. To, co bude tak obsahovat zprostředkovatelská smlouva, vám ukáže, s čím přesně vám pomůže.
Hlavním úkolem agenta je dohlížet na transakce, a to včetně:
- přípravy nebo vyhledání inzerátu na prodej nebo pronájem bytu / domu (podle toho, zda jste prodávající nebo kupující)
- jednání s potenciálními kupci nebo vlastníky/prodejci nemovitostí
- přípravy a vyřízení požadovaných notářských formalit
- prezentace nemovitosti zájemcům
- kontroly právního stavu nemovitosti
Náklady
Nejčastější věc, která často brání prodejcům a kupujícím ve spolupráci s makléřem, jsou finanční náklady. Když se rozhodujete požádat o pomoc realitního makléře, musíte mít na paměti, že jeho úkolem je vám pomoci při hledání vhodného bydlení nebo potenciálního kupce domu - vaše spolupráce tak bude spojena s nutností zaplatit provizi. Její výše závisí mimo jiné na typu nemovitosti a zda ji chcete koupit, prodat nebo pronajmout.
Když chcete koupit byt přímo od developera, cena, kterou vám nabídne, bude srovnatelná s náklady makléře. Nezapomínejte, že developer k ceně bytu připočte i náklady na kancelářský servis, údržbu a marketing. Pokud jde o asistenci při pronájmu bytu, provize bude většinou ve výši jednoho měsíčního nájmu.
Jak mluvit s makléřem?
Než se poprvé setkáte se svým makléřem, sedněte si a zamyslete se nad tím, jaká jsou vaše očekávání. Díky tomu bude realitní makléř schopen připravit přesnou nabídku zohledňující všechny vaše potřeby.
Pokud nemáte konkrétní vizi bytu, připravte se, že dobrý realitní makléř se vás bude ptát na mnoho otázek. To mu umožní zjistit, co přesně hledáte a zúžit tak počet inzerátů na ty, které nejlépe vyhovují vašim potřebám. Díky jeho dotazům ušetříte čas procházením bytů a domů, které vás nezajímají, protože jsou například mimo vybranou lokalitu, jsou příliš malé nebo jejich cena přesahuje váš rozpočet.
Podepsání smlouvy
Po odsouhlasení nejdůležitějších podmínek by vám měl makléř do pár dnů předložit zprostředkovatelskou smlouvu. Musí být v písemné nebo elektronické podobě, jinak je neplatná. Dokument musí obsahovat čitelné podpisy obou stran - a v případě online smlouvy - kvalifikovaný elektronický podpis.
Rozmyslete si, jaký typ zprostředkovatelské smlouvy chcete uzavřít. K dispozici jsou dvě varianty: exkluzivní a otevřená.
Podpisem exkluzivní smlouvy se rozhodnete pověřit prodejem domu/bytu - nebo si nechat novou nemovitost najít - pouze jednoho makléře - tedy toho, u kterého dokument podepíšete. Toto je oboustranně výhodné řešení pro vás i pro agenta. Má větší záruku, že na vaší spolupráci vydělá a vy díky tomu máte šanci, že makléř splní podmínky spolupráce s nasazením.
- informace o smluvních stranách a jejich údaje
- výši odměny pro makléře
- rozsah zprostředkovatelské činnosti, kterou má realitní makléř provádět
- způsob ukončení smlouvy
- trvání spolupráce
Výběr správné reklamy
Jednání s inzerenty
Další fází spolupráce se zprostředkovatelem jsou jednotlivá jednání. Můžete je provést sami nebo je zadat zprostředkovateli, který nejčastěji zná možnosti snížení nabídkové ceny. Dobrý makléř vás nechá rozhodnout, kdo bude jednat s prodávajícím, pronajímatelem nebo potenciálním kupcem vaší nemovitosti.
Příprava dokumentů
Pokud dojde k finanční dohodě, bude úlohou zprostředkovatele připravit dokumenty potřebné k dokončení transakce.
Návrh smlouvy o koupi bytu obdrží makléř od notáře, se kterým agentura spolupracuje nebo kterého určíte jako kupujícího bytu, domu nebo pozemku na sekundárním trhu. V případě primárního trhu tomu bude pak od developera.
Předání klíčů
Poslední fází vaší spolupráce s makléřem bude podpis smlouvy a setkání při předání klíčů od bytu. Na tomto místě se také vyplatí sepsat předávací protokol, který bude popisovat skutečný stav nemovitosti.
Pamatujte, že vaše spolupráce s makléřem by vás měla vést k tomu, že učiníte jedno z nejdůležitějších rozhodnutí ve vašem životě: vyberete si místo, které se stane vaším novým domovem. Při plánování takové spolupráce se tak spolehněte na zkušené lidi, kteří jsou své práci oddaní, jsou odpovědní a jednají jako důvěryhodný poradce. Díky tomu máte reálnou šanci uskutečnit své sny o bydlení.