Příprava bytu k pronájmu - 10 věcí, na které nesmíte zapomenout
Chcete rychle najít dobrého nájemníka a začít vydělávat na pronájmu? Vhodné úpravy takového bytu se můžou ukázat jako klíč k vašemu úspěchu.
Stačí se podívat na inzeráty s byty určenými k pronájmu, během pár minut zjistíte, jak často jejich majitelé dělají nejzákladnější chyby. Mezi nejčastějšími můžete vidět starý nábytek, neuklizené pokoje nebo výrazné barvy stěn. Nabídka takových prostor může čekat na webech s inzeráty dlouhé měsíce, než se konečně najde někdo, kdo se rozhodne si takový byt pronajmout.
K vytvoření příjemného prvního dojmu není potřeba mnoho. Jak zařídit byt, abyste našli rychle vhodného nájemníka a neinvestovali veškeré své finanční rezervy? Připravili jsme pro vás 12 věcí, které by měl mít každý pronajímatel na paměti.
1. Zapomeňte na vlastní vkus
Byt nezařizujete pro sebe, ale pro nájemníky. Nechte své emoce stranou a snažte se neřídit svými vlastními preferencemi. I když máte zajímavé a originální nápady, držte svou fantazii na uzdě a zaměřte se na to, aby výsledný efekt byl co nejuniverzálnější. Vyhnete se tak vysokým výdajům a uděláte z bytu více prostoru pro představy vašich nájemníků – ti se totiž v pronajatém bytě budou chtít cítit jako doma.
2. Přemýšlejte, pro koho zařizujete
Pronajímáte studio pro jednotlivce nebo pár? Byt pro mladou rodinu? Prozkoumejte potenciál svého bytu a zamyslete se nad tím, na jaké nájemníky se můžete zaměřit a jakého standardu můžete dosáhnout. Snáze si tak představíte jejich potřeby a naplánujete uspořádání jednotlivých místností.
To je důležité zejména u malých bytů. Chcete pronajmout 2 pokojový byt páru, pravděpodobně jeden z pokojů bude vhodný uspořádat jako obývací pokoj. Pokud však plánujete pronajmout studentům oba pokoje, každý z nich by se měl stát pohodlnou ložnicí a osobním prostorem.
3. Méně je více
Pamatujte, že veškeré vybavení a nábytek, které si koupíte do nájemního bytu, může být časem potřeba vyměnit nebo opravit. Neinvestujte tedy do kompletního vybavení a velkého množství nábytku.
V ložnici stačí postel, malá knihovna a prostor na uložení oblečení, v obývacím pokoji stačí pohovka, konferenční stolek nebo komoda. Pokud v bytě necháte hodně místa, případní nájemníci si již v prvních vteřinách dokážou představit vlastní uspořádání a vy se nebudete bát poškození nového nábytku.
Omezte také počet dekorací. Pokud na zdi visí rámečky s fotografiemi vaší rodiny, vyjměte fotografie a rámečky připravte tak, aby je mohl nájemník využít. Bude se tak ještě více cítil jako doma. Do bytu nekupujte rostliny. Ne každý je má rád a má čas se o ně starat. Pokud má budoucí nájemce v interiéru rád zeleň, jistě si přinese svou vlastní. 4. Vsaďte na univerzální bílou Bílá barva stěn je nejvhodnější pro výmalbu bytu k pronájmu. Díky této barvě bude byt působit svěže a prostorně. Univerzálně zapadne do vkusu nájemníků a navíc bude vypadat dobře na fotografiích.
Máte na stěnách obložení? Netrhejte je, dřevo stačí natřít bílou barvou. Efekt bude skvělý! Těmito změnami necháte budoucím nájemníkům prostor pro jejich vlastní zabydlení – k bílé je přece jen jednodušší vybírat nábytek a dekorace. Nezapomeňte také, že bílá barva je nejlevnější. 5. Hladké stěny, čistá podlaha a bezpečné instalace Stěny a stropy jsou jednou z prvních věcí, kterých si nájemníci všimnou. Pokud máte starou nemovitost, kde stěny nevypadají nejlépe, možná ji budete muset zrekonstruovat. Pamatujte na to, že při tomto typu úprav zvyšujete i jeho cenu. Při přípravě podlahy se vyhněte kobercům. V pokojích jsou nejlepší plovoucí podlahy, v předsíni, kuchyni a koupelně dlažba.
Pokud připravujete generální rekonstrukci bytu k pronájmu, určitě se postarejte také o komplexní výměnu instalace. Staré kabely a potrubí jsou často zdrojem mnoha závad. Určitě nechcete poté jezdit do bytu, řešit poruchy a domlouvat termíny s řemeslníky. Taková renovace je také zárukou zamezení vážnějších následků, jako například vytopení bytu. 6. Zaměřte se na kuchyni a koupelnu Většina nájemníků dbá především na stav a vybavení kuchyně a koupelny. Při přípravě rekonstrukce a uspořádání bytu k pronájmu se do těchto dvou místností vyplatí investovat nejvíce peněz.
Kuchyň by měla být plně vybavená a zařízená. Pokud začínáte od nuly, můžete to stát nějaké peníze, ale bez sporáku nebo lednice se nemusí podařit najít nájemníka.
Snažte se co nejlépe využít to, co už máte. Pokud jsou v kuchyni staré skříňky, možná je stačí natřít, vyměnit úchytky a trochu osvěžit. Nezapomeňte na univerzální řešení: tradiční, bílá kuchyně s dřevěnou pracovní deskou jistě uspokojí většinu nájemníků. Atraktivní vzhled koupelny získáte za nízkou cenu. Zaměřte se na minimalistické uspořádání, estetické dlaždice v tlumených barvách a odolné kování. Klíčem k úsporám je chytrá a funkční kombinace různých prvků. 7. Rekonstrukce a uspořádání bytu k pronájmu - plánujte výdaje a termíny Nezapomeňte si pečlivě stanovit rozpočet, který jste schopni vložit do rekonstrukce a uspořádání bytu. Náklady budou mít samozřejmě vliv na budoucí cenu bytu. Pokuste se proto výdaje přizpůsobit možnostem konkrétního nájemce. Například: připravujete-li byt pro studenty, ale zajdete příliš daleko s náklady na rekonstrukci, můžete se snadno ocitnout ve slepé uličce.
V ideálním případě by renovace a úprava bytu k pronájmu měla být dokončena před letním obdobím. Jde o nejžhavější období na trhu s pronájmy. Právě tehdy většina lidí (zejména studentů) hledá byt.
Pokud víte, že se rekonstrukce vašeho bytu blíží ke konci, můžete začít hledat nájemníky. Při tvorbě inzerátu uveďte, jaké práce budou ještě prováděny. Pokud zbývá například jen výmalba, může potenciální nájemce povzbudit vhodná poznámka v inzerátu. Co když budou mít vlastní nápady na barvy stěn a rozhodnou se podepsat smlouvu dříve? 8. Byt není skladiště Starý nábytek, obrovské obývací stěny, vzorované koberce, zaprášené televizory – to vše můžete najít v mnoha bytech určených k pronájmu. Znáte to - „jednou se to bude hodit“. To je základní chyba mnoha pronajímatelů. Nechovejte se k nájemníkovi pouze jako ke zdroji peněz, kterému budou vyhovovat všechny podmínky, včetně židlí po babičce. Osvoboďte byt od všech zbytečných zátěží, zvýšíte jeho hodnotu a rychleji najdete vhodné lidi k dlouhodobému pronájmu. 9. Vyberte další vybavení k době trvání pronájmu Uspořádání bytu a jeho vybavení závisí také na délce nájmu. Pokud si hodláte na pár dní a nocí pronajmout místo, myslete na to, že v koupelně pověsíte ručníky, další nádobí vložíte do kuchyňské zásuvky a do skříně vložíte vyjímatelné lůžkoviny. Když připravíte nemovitost k dlouhodobému pronájmu, budou takové prvky zbytečné. S vědomím, že se stěhují na delší dobu, si nájemníci potřebné věci vezmou s sebou. 10. Zvolte funkčnost a multifunkčnost Je byt, který chcete pronajímat, malý? Postarejte se o funkčnost pokojů. Nepřidávejte násilím další nábytek. Vyberte si takový, který bude plnit několik funkcí současně. Příkladem může být rozkládací gauč, ve dne prostor pro trávení času, v noci jako další místo na spaní.