Daň z nemovitých věcí 2023 - daň z nemovitosti
Získali jste nemovitost v roce 2022? V tom případě byste měli do 31. ledna 2023 podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2023.
Daňové přiznání se podává pouze jednou po nabytí / prodeji / změně nemovitosti a následně každoročně automaticky obdržíte informaci o výši daně k zaplacení. Kdo a kdy podává daňové přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2023
Daňové přiznání k dani z nemovitostí (nemovitých věcí) se podává podle událostí minulého roku. Platí ale dopředně, tj. podáváte jej na rok, ve kterém budete i platit daň. Tedy například pokud jste v roce 2022 koupili nemovitost, na začátku roku 2023 podáte přiznání na rok 2023 a během roku 2023 daň zaplatíte.
Na rok 2023 (podle událostí v roce 2022) se přiznání podává do pondělí 31. ledna 2023 a to:
pokud jste v roce 2022 získali nemovitost.
pokud nemovitost vlastníte už déle a v roce 2022 došlo ke změně okolností podstatných pro stanovení daně, např. ke změně:
výměry (i na základě revize katastru nemovitostí)
druhu pozemku
v užívání stavby
nástavba nebo přístavba
nemovitost částečně zlikvidovali
také pokud jste darovali nebo prodali část nemovitosti a stále vlastníte nějakou nemovitost ve stejném kraji, musíte podat daňové přiznání.
Pokud už nemovitost nevlastníte (darovali jste ji, prodali nebo nějak jinak pozbyli), musíte to oznámit finančnímu úřadu.
Daňové přiznání se nepodává:
Pokud jste daňové přiznání k dani z nemovitosti podali už dříve a nedošlo ke změně okolností ke stanovení daně zejména ke změně.
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se nepodává také v případě, kdy jedinou změnou u nemovitosti je změna koeficientu, protože finanční úřad tyto změny automaticky zohlední při výpočtu daně a pošle vám podklady k platbě daně z nemovitých věcí ve správné výši.
Změny ve vlastnictví nemovitosti v průběhu roku 2023 se zohlední v daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2024.
Kam se přiznání z nemovitosti podává
Přiznání se podává na finanční úřad v kraji, ve kterém se nachází přiznávaná nemovitost. Pokud máte více nemovitostí v různých krajích, podáváte za každý kraj jedno přiznání (nemovitosti v rámci 1 kraje jsou na jednom přiznání).
Splatnost daně z nemovitých věcí na rok 2023
Daň z nemovitých věcí do 5.000 Kč je splatná do 31. května 2023.
Daň z nemovitých věcí nad 5.000 Kč je splatná:
u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb do 31. srpna a do 30. listopadu 2023
u ostatních poplatníků do 31. května 2023 a do 30. listopadu 2023
Předmětem daně z nemovitých věcí jsou pozemky evidované v katastru nemovitostí, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky na území České republiky.
Daň z nemovitých věcí tvoří:
daň z pozemků,
daň ze staveb a jednotek.
Pro stanovení daně z nemovitých věcí za rok 2023 je rozhodující stav k 1. lednu 2023. Změny, které nastanou v průběhu roku 2023, se projeví v daňovém přiznání za rok 2024.
Daň z nemovitých věcí je poplatník povinen si v daňovém přiznání sám vypočítat a použít k tomu všechny dokumenty, které obsahují podstatné údaje o jeho pozemcích, stavbách a jednotkách na území České republiky (např. výpis z katastru nemovitostí, stavební povolení, doklady o dědictví a darování, kupní smlouvy, údaje z účetní evidence).
Kdo platí daň z nemovitých věcí
Poplatníkem daně z nemovitých věcí může být fyzická nebo právnická osoba.
Poplatníkem daně z pozemků je:
vlastník pozemku,
u pozemků ve vlastnictví České republiky je poplatníkem daně státní subjekt, který hospodaří s majetkem státu nebo právnická osoba, která má právo užívat pozemek,
u pozemků ve svěřenském fondu, v podílovém fondu a ve fondu obhospodařovaném penzijní společností je poplatníkem daně fond,
stavebník (tj. oprávněný z práva stavby), jde-li o pozemek zatížený právem stavby,
nájemce nebo pachtýř u pronajatého nebo propachtovaného pozemku,
který je v katastru nemovitostí evidován zjednodušeným způsobem, nebo
s nímž je příslušný hospodařit Státní pozemkový úřad nebo Správa státních hmotných rezerv, nebo
který je na základě rozhodnutí o privatizaci převeden na Ministerstvo financí,
uživatel pozemku, pokud není znám vlastník pozemku.
Poplatníkem daně ze staveb a jednotek je:
vlastník zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky,
u zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky ve vlastnictví České republiky je poplatníkem daně státní subjekt, který hospodaří s majetkem státu nebo právnická osoba, která má právo užívat zdanitelnou stavbu nebo zdanitelnou jednotku,
u zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky ve svěřenském fondu, v podílovém fondu a ve fondu obhospodařovaném penzijní společností je poplatníkem daně fondy,
nájemce nebo pachtýř je poplatníkem daně u zdanitelné jednotky, která zahrnuje nebytový prostor jiný než sklep nebo komoru, nebo u pronajaté nebo propachtované zdanitelné stavby, která není obytným domem,
jsou-li s nimi příslušné hospodařit Státní pozemkový úřad nebo Správa státních hmotných rezerv, nebo
které jsou na základě rozhodnutí o privatizaci převedeny na Ministerstvo financí.
Zdroj: www.kurzy.cz