Prodej bytu - pozor na těchto 8 chyb!
Nepořádek v pokojích, přemrštěná cena nebo neprofesionální fotografie v inzerátu. To jsou jen některé z chyb při prodeji bytu, které lidé - zveřejňující inzeráty - dělají. Zkušení realitní makléři hovoří o těchto chybách jako o základních překážkách bránících dobrému prodeji nemovitosti.
Žádná příprava nemovitosti k prodeji
Před uvedením nabídky k prodeji byste měli věnovat nějaký čas její řádné přípravě. Agenti se shodují na jednom – nepořádek v nabízeném bytě na prodej je nepřijatelný.
Nepořádek a příliš mnoho přetrvávajících předmětů a osobních memorabilií odvádí pozornost kupujícího. S daným místem se bude moci ztotožnit jen velmi těžko. Další chybou je nedostatek správného osvětlení. Tlumené světlo způsobuje, že místnosti vypadají menší a vytváří náladu deprese. Přirozené světlo naopak prostor zvětšuje a působí dojmem tepla. Z tohoto důvodu se vyplatí dbát na to, aby byla okna odkrytá a otevřená.
Někdy se vyplatí provést i malou rekonstrukci pro osvěžení nejvíce využívaných místností nebo instalací.
Předražená prodejní cena
Na dotaz na nejčastější chyby při prodeji bytu makléři odpovídají, že zákazníci velmi často chtějí prodat svou nemovitost za vyšší cenu.
Mnoho klientů trvá na vlastním ocenění nemovitosti na základě přemrštěných nabídkových cen na internetu. Důvodem může být příliš emotivní přístup ke svému majetku. Pak jednáme s klientem, který věří, že jeho byt je jediný svého druhu a má mnohem větší cenu než ostatní v okolí. Nadsazená prodejní cena je také často způsobena tím, že prodávající - ve snaze určit hodnotu nemovitosti na vlastní pěst - násilně hledá referenční body svého bytu v jiných nabídkách. Nemělo by se zapomínat, že každé místo je jiné a jeho cenu ovlivňuje mnoho faktorů:
- lokalita
- komunikace s centrem města
- dispozice
- faktory související se samotnými prostory, např. standard povrchové úpravy a stav instalace
Pokud nebudou zohledněny všechny tyto vlastnosti, bude konečná cena nereálná. Jestli chce prodávající prostory rychle prodat (např. potřebuje prostředky na vlastní příspěvek na hypoteční úvěr), vyplatí se přilákat kupce nejen bytem samotným, ale i cenou. Správnou cenu vám pomůže stanovit na příklad realitní kancelář. Neprofesionální fotky Velkou chybou prodejců je zveřejňování neprofesionálních fotografií nemovitostí. Často to tak vede k tomu, že kupující nabídku přeskočí. Polovina úspěchu prodeje nemovitostí jsou fotografie. Často se stává, že nabídka vyvěšená na inzertní portál samotným prodejcem obsahuje fotografie pořízené mobilním telefonem a obsahuje prvky, které by v nich být neměly. V případě velkých prostor v prémiovém sektoru může prodávající zvážit objednání focení s profesionálním fotografem. To je samozřejmě příplatek, ale fotografie vyniknou na každém portálu a pravděpodobněji přitáhnou pozornost kupujících. Přístup ke kupujícímu "Náš klient, náš pán." Zdálo by se, že toto rčení zná každý, ale prodejci na něj velmi často zapomínají. Kupující si stěžují na nedostatečný komfort a čas, který jim majitel objektu věnuje. Nechovejme se jako vetřelec. Chovejme se k němu tak, jak bychom chtěli, aby se chovali k nám. Pokud se bude cítit dobře, je velká šance, že v této nemovitosti bude chtít bydlet. Prodej nemovitosti na vlastní pěst Častou chybou prodejců je, že agenturní pomoc začnou vyhledávat, až když si po dlouhých měsících sami s prodejem neporadí. Ztrácejí tak drahocenný čas. Nedůvěřují profesionalitě makléře, který se o takovou nemovitost skutečně postará. Klient není schopen propagovat nabídku stejně jako makléř, který využívá celou řadu propagačních nástrojů, nemovitost k prodeji připraví, profesionálně nafotí a nabídku připraví správně. A klient nemá základnu potenciálních zájemců o koupi takové nemovitosti, kterým je nabídka zasílána především. Dalším problémem je uvádění nepravdivých informací v reklamě. Mohou se týkat jak parametrů samotné nemovitosti, plochy či orientace stavby, tak i neupravených právních aspektů. Takové zacházení účinně odrazuje kupující a prodávajícího ukazuje ve velmi nepříznivém světle.
Důvěra v agenta
Mezi chyby při prodeji bytu patří i vstup prodávajících do kompetence zprostředkovatelů. Majitelé se například často snaží převzít vedení schůze či prezentace a brání tak profesionální prezentaci nemovitosti klientovi kupujícího.
O spolupráci s agenturami panují mýty, které nemají žádnou spojitost s realitou. Tak je tomu například u smlouvy o obchodním zastoupení s doložkou o exkluzivitě. Zákazníci mají mylnou představu, že smlouva o exkluzivitě blokuje jejich činnost, nikoli že vytváří možnost rychlého prodeje. Předpokládají, že podepsáním smluv s asi desítkou (a někdy i několika desítkami agentur) mají přístup k většímu počtu klientů. Nic nemůže být více chybné. Zákazníci hledají stejnou nemovitost v desítkách kopiích - velmi často za různé ceny - a o takovou nabídku poté ztrácejí zájem. Ba dokonce! Myslí si, že se něco děje a samotná nemovitost není atraktivní.
Při výběru realitní kanceláře se vyplatí věnovat pozornost tomu, zda se nám s daným makléřem dobře spolupracuje. Důležitá je nejen vstřícnost a kreativita, ale také styl a způsob prezentace prostor, použitý jazyk a komunikace s klientem. Zkušenosti profesionála lze nejsnáze posoudit podle jeho portfolia: a to jak již prodaných prostor, tak těch, které v současnosti provozuje.
Žádná prodejní strategie
Jaké další chyby dělají inzerenti při prodeji bytu? Začátečníci vedou chaotickou a neplánovanou operaci.
V první řadě je na zvážení, komu chceme byt prodat. Stanovení modelového profilu cílového klienta pomáhá již ve fázi přípravy bytu na prezentaci, ale i při samotném jednání.
Prodávající by měl zvážit významné výhody prostor a určit, které z nich by měly být zdůrazněny v rozhovoru s kupujícím. Je třeba připomenout, že rodina se třemi dětmi bude mít zájem o různé kvality a bohatý single muž, který často jezdí na služební cesty, bude věnovat pozornost zase něčemu jinému.
Projevem chybějící strategie je také nedůsledná propagace areálu. Pokud prodejce každých pár dní mění místo, kde je nabídka zveřejněna, snižuje tím vlastně šanci na prodej. Výběr portálů ovlivňuje i potenciální zákazníky. Oblíbené stránky vyžadují pečlivé plánování, aby se odlišily od konkurence. Způsob propagace také ovlivňuje to, kteří zákazníci si byt přijdou prohlédnout, např. hotovost, úvěr nebo hledat výhodnou nabídku.
Neochota prodejce dokončit nabídku
V praxi bohužel mnoho nabídek nenajde svého kupce kvůli přístupu prodávajícího k prodeji bytu. Jedním z častějších problémů je neschopnost citově se odpoutat od místa. Často jsou s ním spojeny důležité vzpomínky a zážitky prodejce.
Tento přístup účinně sabotuje úsilí i těch nejlepších realitních makléřů. To je způsobeno přesvědčením, že kupující se nezdá "dost dobrý" a cena - atraktivní. Beze změny přístupu může taková neplodná spolupráce mezi prodejcem a agentem trvat roky.
Abyste se vyhnuli výše uvedeným pastem, vyplatí se využít služeb profesionálů a ponechat jim volnost jednat. Díky tomu se zvyšuje šance na prodej.