Co obnáší práce realitního makléře?
Realitní makléř se při práci zabývá činnostmi zaměřenými na spojení nabídkové a poptávkové strany realitního trhu, jejímž výsledkem je transakce. Nejčastěji se to týká prodeje či pronájmu domů a bytů. Na druhé straně jsou pak zde realitní makléři specializující se na servis komerčních prostor, pozemků nebo třeba logistických prostor. Sdružování stran nejčastěji spočívá v obdržení objednávky např. na prodej nebo pronájem nemovitosti a vyhledání zájemce na základě nabízené nemovitosti - a naopak. Po obdržení “objednávky” od osoby hledající nemovitost se realitní makléř soustředí na její nalezení v souladu s pokyny. Odpovědnost makléře tyto zakázky přijímat je zde naprosto klíčová.
Jaké jsou povinnosti realitního makléře?
To, co realitní makléř dělá, je z velké části dáno ustanoveními ve zprostředkovatelské smlouvě. Tyto smlouvy jsou v každé realitní agentuře trochu jiné. Svoboda uzavírat smlouvy vám dává možnost vytvořit takovou smlouvu, která zahrnuje velmi širokou škálu služeb, činností či závazků. Důležité je, aby odpovídaly nadřazeným ustanovením obsaženým v různých zákonech a neobsahovaly zneužívající ustanovení. V současné době je v rámci služeb vykonáváno v realitních kancelářích stále více činností - např. home staging, focení, videozáznamy, virtuální prohlídky, konzultace interiérového designu, pronájem nábytku, jednání, propagace nabídek na oborových portálech, propagace na sociálních sítích, mediální kanály, kompletace dokumentů, stanovení tržní ceny nemovitosti, účast na notářském zápisu. Jaké služby jsou klientům nabízeny se liší v závislosti na dané realitní kanceláři.
V některých případech dělá téměř vše, někde jen vybrané činnosti a zbytek provádějí profesionální subdodavatelé.
Co s prezentovaním nemovitosti klientům?
Nejmediálnější část naší profese. Lidé, kteří se chtějí zabývat zprostředkováním realit, často na otázku “Co dělá realitní makléř?”, odpovídají zjednodušeně - prezentací nemovitosti. To je pravda. Jedná se o činnost, kterou téměř vždy vykonává realitní makléř – supervizor nabídky. Je to docela vzrušující aktivita, protože nabídku můžete obdržet již při prezentaci nemovitosti. A o to všem prostředníkům jde nejvíc. Čím lepší je realitní kancelář, čím větší je prezentace. Čím je makléř angažovanější a efektivnější, tím méně prezentace je potřeba k uskutečnění transakce. Ale to není jediná práce. Než dojde k prezentaci, musíte nemovitost získat.
Co by měl vědět realitní makléř?
Měl by znát právní stav nabízené nemovitosti. I když ještě neovládá všechny předpisy, měl by o prezentované nemovitosti znát alespoň základy. V závislosti na typu nemovitosti se budou směrnice lišit, ale stav vlastnictví, lokalita, plocha a případné závazky jsou jednotné pro všechny typy nemovitostí. Zpočátku je to obtížné, ale později se snadnost a svoboda v pohybu mezi dokumenty zapne.
Realitní makléř by také měl vědět, jaké pokyny a právní náležitosti se k dané transakci vztahují.
Co konkrétně řeší realitní makléř?
I zde je výklad dosti široký a také velmi závislý na zprostředkovatelské smlouvě. V realitních kancelářích, které se zaměřují hned na několik služeb spojených s prodejem či pronájmem nemovitosti, makléř zajišťuje a koordinuje práci různých subdodavatelů: home stager, fotograf, kameraman, úvěrový poradce, notář. Často si realitní makléř také shromažďuje transakční dokumentaci z různých kanceláří. Setkat se můžete i s realitními makléři, kteří například pomáhají předělat pozemek ze zemědělského na stavební. Nejčastěji k mnohem většímu zapojení dochází, když pracujeme v modelu exkluzivních smluv. Tohoto uspořádání je každým rokem víc a víc, ale právě díky této činnosti dostáváte zakázky do budoucna. Doporučení jsou na tomto trhu velmi silnou měnou. Velmi velká skupina klientů se rozhodne pro spolupráci s realitním makléřem i proto, že za ně vyřídí papírování.
Každým rokem přibývá aktivit na straně povinností agenta a agentury. Lze si však zároveň všimnout, že s nárůstem nasazení a zvyšováním kvalifikace je tato profese lépe vnímána a oceňována. Kvůli konkurenci na trhu je stále více nutné se aktivně zapojovat do dění, abychom přesvědčili nové zákazníky. Realitní makléř se proto stejně jako před pár lety zabývá získáváním a zveřejňováním nabídek nemovitostí na různých portálech - a případně, když mu někdo zavolá - i jejich prezentováním. Nyní je těchto aktivit ale ještě mnohem více.