Práce realitního makléře – je tou správnou cestou právě pro vás?
Práce realitního makléře je někdy považována za snadnou a výše provize probouzí představivost o měsíčním příjmu makléře. Z tohoto důvodu si mnoho lidí chce tuto profesi vyzkoušet, protože věří, že z nich budou skvělí agenti. Než se však obrátíte na nejbližší realitní kancelář s žádostí o pracovní příležitost, podívejte se, v čem práce realitního makléře spočívá a jaké požadavky jsou s ní spojeny. Realitní makléř - formální náležitosti Podle zákona makléři pro výkon profese musejí splnit jednu z těchto podmínek:
vysokoškolský magisterský diplom z ekonomického, stavebního, právního nebo obdobného oboru
bakalářský titul + 1 rok praxe + absolvování mezinárodně uznávaného kurzu dle § 60a zákona č. 111/1998 Sb. se zaměřením na nemovitosti organizovaného na státem akreditovaném ústavu
nižší vzdělání + 3 roky praxe
certifikační zkouška
Povinnosti realitního makléře Realitní makléřství, jak název napovídá, má za cíl zprostředkování pronájmu nebo prodeje nemovitosti, tedy spojení dvou stran transakce. Než však dojde k definitivnímu podpisu smlouvy o pronájmu či prodeji nemovitosti, musí realitní makléř vykonat řadu činností, které k této akci povedou. Náplní práce realitního makléře jsou tyto činnosti:
nabírání nemovitostí k prodeji a pronájmu
kontrola právního stavu nemovitosti
příprava nabídek na jejich zveřejnění na webové stránky a do jiných médií
předkládání nabídek zákazníkům
aktivní účast při vyjednávání podmínek transakce
poradenství klientům na základě znalosti aktuální situace na trhu a prognóz do budoucna
Vlastnosti realitního makléře
Při pohledu na rámcový rozsah povinností realitního makléře je snadné vidět, že makléř musí být všestranný člověk. Jednak velká část jeho práce obnáší kontakt s lidmi, takže se budou hodit mezilidské a komunikační dovednosti a jednak by měl mít znalosti ze současného práva. Ty se týkají především nejrůznějších ustanovení souvisejících s transakcemi s nemovitostmi (vyplývající z příslušných zákonů a občanského zákoníku). Potřebné znalosti se také často dotýkají práva stavebního, a dokonce i předpisů o ochraně památek. Bez nich nebude možné spolehlivě vykonávat povolání agenta - tedy člověk, který se makléřem plánuje stát, by měl začít prozkoumáním základních předpisů.
Realitní makléř je také do jisté míry prodávající. Musí proto znát alespoň základy marketingu a prodeje, díky kterým bude snáze oslovovat potenciální zákazníky a ve výsledku tak i efektivněji prodávat.
Vyplatí se být makléřem? Když víte, co realitní makléři dělají, můžete již sami zvážit, zda li je práce realitního makléře skutečně to pravé pro vás. Pokud rádi pracujete s lidmi, umíte s nimi komunikovat a nacházet kompromisy ve zdánlivě beznadějných situacích, můžete se jako realitní makléř vyzkoušet. Ze začátku to jistě nebude jednoduché, jelikož se jedná o práci, která vyžaduje všestrannost. S každým dalším setkáním a transakcí však získáte odborné zkušenosti, které jsou v této práci obzvlášť cenné. Každá nemovitost je jiný příběh, lidé a právní situace, což někdy může vyžadovat neobvyklá řešení. Je také dobré mít podporu zkušeného kolegy z realitní kanceláře, který vám případný problém pomůže vyřešit.
Chtěli byste poznat tuto práci na vlastní kůži? Vyzkoušejte náš speciální kurz, který je vhodný i pro úplné nováčky a začátečníky v realitním oboru. Úspěšní absolventi, kteří s námi budou chtít následně spolupracovat, navíc získají 50 % nákladů z kurzu zpět! Tak co, půjdete do toho?
▷▷▷ www.reality.refa-group.cz/realitnikurz/