Jaký by měl být nájem?
Platba nájmu v hotovosti a stará sedačka jsou minulostí. Očekávání v oblasti pronájmu bytů rostou a lidé žádají vyšší standardy. Dnes již není příliš akceptovatelné, aby se pronajímané byty výrazně lišily od těch vlastnických. S narůstající profesionalizací tohoto segmentu je tak nezbytné, aby byly již předem stanoveny určité standardy. Tyto standardy by měly klást důraz na soukromí, pocit bezpečí a kvalitní životní podmínky, které jsou nezbytné pro pohodlné a spokojené bydlení.
Nedostatek standardů podněcuje obavy – často zbytečně
Trh s nájmy v Česku se dosud vyznačoval nedostatkem jasných standardů – jinými slovy - nájemníci a vlastníci bytů často neznají svá práva a povinnosti. Na straně nájemníka mohou vznikat situace, jako je strach z neúměrného zvyšování nájemného, a na straně pronajímatele pak možné obavy z devastace prostor či neplacení nájemného bez možnosti vystěhování.
Zákony a realita
Častým problémem je obtížnost určení okamžiku, kdy končí povinnosti vlastníka ohledně údržby nemovitosti. Tato nejasnost může potenciálně narušit dobré vztahy mezi pronajímateli a nájemníky. Zákonná ustanovení zavazují pronajímatele k péči o celkový technický stav prostor. Na druhou stranu, drobné opravy vyplývající z každodenního užívání a běžná údržba bytu spadají do odpovědnosti nájemce.
Běžnou údržbou bytu se rozumí udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení bytu, které se obvykle provádí při užívání bytu. Jde zejména o malování, opravu omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn a čištění zanesených odpadů (až ke svislým rozvodům). Dále se běžnou údržbou rozumí udržování zařízení bytu ve funkčním stavu, pravidelné prohlídky a čištění předmětů uvedených v § 4 písm. g), kontrola funkčnosti termostatických hlavic s elektronickým řízením, kontrola funkčnosti hlásiče kouře včetně výměny zdroje a kontrola a údržba vodovodních baterií s elektronickým řízením.
Vedle výše uvedené běžné údržby bytu musí nájemník zajistit také drobné opravy, které lze posuzovat z hlediska věcného vymezení nebo dle výše nákladů (a ročního limitu nákladů). Dochází tu ke stejnému předpokladu, a sice, že nájemce udržuje nemovitost ve „funkčním stavu“ - běžně se však jedná o investici v řádech stokorun ročně a jen občas je třeba hradit větší výdaj. Jde například o výměnu vypínačů světla, žárovek (či zářivek, LED osvětlení aj.), zásuvek, jističů, zvonků, ale u třeba o výměnu uzavíracích ventilů u rozvodu plynu a vody, nebo o opravu kamen.
V pronajatém bytě, tedy doma
Po dobu trvání smlouvy se pronajatý byt stává naším právoplatným domovem. Proto je důležité si zajistit co největší pocit bezpečí – což se do značné míry týká přesvědčení, že jste „doma“. Jde především o zajištění soukromí a omezení vztahů s pronajímateli na profesionální minimum.
Profesionalizace trhu vzbuzuje očekávání
V mnoha městech se začíná objevovat komerční institucionální pronájem – to znamená, že velkou zásobu bytů spravuje jeden provozovatel.
Majitelé nemovitostí čím dál častěji obracejí na specializované firmy, které zajišťují komplexní správu nemovitostí.
Hlavní výhodou je, že takové firmy mají zkušenosti v této oblasti, což jim umožňuje včas předcházet mnoha vznikajícím problémům. Outsourcovaná správa nemovitosti může majiteli nejen ulevit, ale také udržet budovu v lepším stavu.
Provoz a pronájem prostor v budově přináší mnoho záležitostí, které vyžadují profesionální přístup a široké znalosti v oblasti práva, stavebnictví a dalších relevantních témat. Odborníci specializující se v této oblasti tak mohou být neocenitelnou pomocí při řešení mnoha problémů spojených s tímto procesem a současně efektivně spravovat nemovitost.
Máte nějaké otázky týkající se správy nemovitosti? Zvažujete pronájem svého bytu, ale obáváte se složité dokumentace a problémů s nájemníky? Svěřte svůj byt našemu týmu odborníků. S dlouholetými zkušenostmi v profesionální správě nemovitostí vám můžeme poskytnout pomoc a zajištění.
Více informací o tomto typu služby naleznete zde.