Jak vyjednat cenu bytu?
V nedávné době jsme psali o tom, co ovlivňuje cenu bytu a jak se určuje. Někomu se podaří při nákupu vyjednat výraznější zlevnění nemovitosti a ušetřit tak značné částky, které lze utratit například za nábytek nebo renovaci. Po takových transakcích se nám objevují dotazy, jak tedy správně vyjednat cenu bytu. Proto jsme připravili krátkého průvodce, který může pomoci.
Jednání o ceně bytu na sekundárním trhu - jak se na něj připravit
V případě bytu na sekundárním trhu je mnohem snazší najít záminku k jednání než v případě bytů na primárním trhu, které budou zabydleny poprvé. Než se však pustíte do hledání nápadů, jak sjednat cenu bytu na sekundárním trhu, musíte začít s dobrou znalostí trhu s nemovitostmi. Nejprve si ověřte, jak velká je tržní nabídka podobných bytů, tedy bytů s podobnou polohou a rozlohou. Pokud se ukáže, že je v nabídce hodně bytů, podívejte se na termíny zveřejnění inzerátů. Čím déle budou inzeráty na portálech vidět, tím snáze se vám bude smlouvat o ceně, protože to může znamenat, že byty tohoto typu nejsou příliš oblíbené. Ve složitější vyjednávací pozici budete tehdy, když se ukáže, že byty podobné velikosti a lokality se rychle prodávají (jako např. garsonky), protože pak může být vyjednávání o ceně mnohem obtížnější.
V rámci přípravy na jednání je dobré si prověřit i transakční ceny bytů stejného typu a ve stejné lokalitě. Existuje minimálně několik portálů, které poskytují report s transakčními cenami. Této příležitosti se vyplatí využít, protože dobré jednání může ovlivnit cenu bytu.
Co může pomoci při vyjednávání o ceně bytu na sekundárním trhu?
Při vyjednávání o ceně bytu na sekundárním trhu se vyplatí přistupovat k tématu bez zbytečných emocí. Snahou vyjednat cenu bytu nic neztrácíte, můžete pouze získat. Musíte však pamatovat na to, že vaše chování bude mít velký význam pro úspěch transakce. Pokud si majitel všimne, že vám na koupi opravdu záleží, bude méně ochotný k cenovým ústupkům, protože při prohlídce bytu uviděl “záblesk v očích”. Musíte se proto snažit udržet své emoce na uzdě a prezentovat své cenové návrhy vyváženě.
Jednání o ceně bytu se většinou opírá o pádné argumenty, které objektivně ovlivňují hodnotu nemovitosti. Patří mezi ně technický stav bytu a schodiště, funkční dispozice interiéru, podlaží, okolí nemovitosti, dispozice bytu ve vztahu k světovým stranám a nejrůznější úložné prostory: jako je garáž, komora nebo parkovací stání. Hůře se prodávají byty v přízemí a ve vyšších patrech v blocích bez výtahů, byty na severní straně, s dlouhou nebo průběžnou halou či v panelových domech, kde vzhled schodiště neodpovídá vašim představám. Pokud se tedy některý z těchto nedostatků týká bytu, o který máte zájem, máte široké možnosti vyjednávání a můžete získat slevu.
Při argumentaci však musíte pamatovat na to, abyste nebyli příliš puntičkářští a nehledali onu pověstnou „díru v celku“, zvláště pokud se tyto poznámky týkají interiéru bytu. Majitel může být k prodávané nemovitosti citově vázán a argumenty odkazující na styl dokončení pro něj mohou být těžko snesitelné. Zjednodušeně - můžete prodávajícího odradit od jakýchkoliv rozhovorů, které nejen uzavřou cestu k vyjednávání o ceně, ale mohou vyústit i v odmítnutí prodeje bytu samotného. Vyhněte se tedy takovým situacím, pokud vám na bytě, o který máte zájem, skutečně záleží.
Jak vyjednat cenu bytu na primárním trhu?
Vyjednávání o ceně bytu na primárním trhu vypadá trochu jinak. V tomto případě hodně záleží na fázi realizace investice a strategii developera. Je snazší vyjednat cenu bytu, když je investice již zahájena a byty se neprodávají tak rychle, jak developer očekával (než v případě, kdy jsou v době zveřejnění informace o nabídce téměř všechny byty už rezervované). Někdy lze získat velké slevy nákupem posledních bytů v dané investice - zvláště, když už budova stojí a developer chce dokončit proces prodeje co nejdříve. Údržba obchodní kanceláře a marketing jsou totiž často dražší, než sleva poskytnutá klientovi, který je ochoten byt koupit.
Pokud kupujete byt na primárním trhu, měli byste pamatovat i na to, že výhodná nabídka může zahrnovat nejen snížení ceny, ale také zisk nejrůznějších výhod vztahující se k danému bytu - jako je např. další parkovací místo, uzamykatelná garáž, větší komora či změny v bytě bez účtování dalších poplatků nebo dodatečného vybavení bytu (např. montáž interiérových dveří). Developeři s větší pravděpodobností udělají ústupky tohoto typu, než ty, které souvisí se snižováním příjmů. Před rozhovorem s developerem tak stojí za to zvážit strategii vyjednávání. Může se ukázat, že balíček doplňků k nabídce pro vás bude mít větší hodnotu než snížení ceny bytu.
Jak vidíte, tak odpověď na otázku, jak smlouvat o ceně bytu, není tak jednoduchá a samozřejmá. Hodně záleží na tom, zda budete byt kupovat na sekundárním nebo primárním trhu a na situaci na realitním trhu samotném. Když nabídka převyšuje poptávku, máte mnohem širší možnosti vyjednávání o ceně bytu, než když se byty prodávají jako jako čerstvé housky a nabídky bydlení tak vmžiku mizí. Vždy se však můžete pokusit o cenu smlouvat, protože doslova nic neztratíte a můžete se dostat na dobrou výslednou sumu.