Pronájem bytu – s čím vám pomůže realitní makléř
Najít byt k pronájmu, který splňuje všechny naše požadavky, je náročná práce. Nájemci budou muset procházet desítky inzerátů, vyplňovat průzkumy, telefonovat a prohlížet prostory. Majitel má zase kromě zodpovězení stovek dotazů dilema, komu svůj prostor skutečně svěřit. V obou případech se vyplatí vsadit na praktické řešení, kterým je pronájem bytu přes makléře. Jak taková spolupráce vypadá? Jak může nájemce pomoci agentovi?
Hledání bytu a nájemníka vyžaduje velkou trpělivost a znalosti. Navíc se stále častěji objevují zprávy o tom, že si lidé pronajímají byt, který jim nepatří, což má většinou za následek ztrátu peněz a nutnost se okamžitě vystěhovat. Majitelé bytů zase čtou o problémových nájemnících, kteří nejenže neplatí nájem, ale ničí nábytek a vybavení. Proto se stále více lidí rozhoduje využít služeb realitních kanceláří. Mnoho agentur nabízí nejen byty k pronájmu, ale i apartmány a domy. Vše závisí na vašich potřebách.
Spolupráce s makléřem - výhody pro majitele
Proces pronájmu bytu je podobný postupu při jeho prodeji. Byt k pronájmu nejčastěji potřebuje nejen uklidit, ale také řádně vybavit. Poté připravíme nabídku, byt nafotíme, zařadíme nemovitost na inzertní weby a čekáme na kontakt od potenciálních nájemců. Následně musíme počítat s mnoha telefonáty, zodpovězením stovek dotazů a schůzkami, abychom prostory ukázali. A jakmile si vybereme správného nájemce, měli bychom si ověřit, kdo to je.
K tomu všemu potřebujete čas, trpělivost a znalosti, jak sestavit tu správnou smlouvu. Máme-li připraveno k pronájmu více bytů, je snadné se nechat zmást, kdo chce pronajmout a jaké prostory. Zde přichází vhod realitní makléř. Co majitel získá volbou pronájmu bytu přes makléře?
Úspora času
Prvním argumentem ve prospěch najmutí si agenta je čas. Zájemci celý den volají, píší e-maily nebo komunikují přes messengery. Každý rozhovor trvá alespoň několik minut. K tomu se přidá asi půl hodiny v kuse na ukázku bytu. Musíte také počítat s tím, že ne vždy se na schůzku každý dostaví.
Když pracujeme profesionálně, je těžké si na všechny tyto záležitosti najít čas. Od všech výše uvedených starostí nám zprostředkovatel může odpomoci. Mnohé agentury jsou navíc schopny zorganizovat i úklidový tým, který prostory důkladně připraví pro nové nájemce.
Odborné poradenství
Druhým důvodem, proč se vyplatí investovat do pronájmu bytu přes makléře, jsou jejich znalosti a zkušenosti. Agent, který se pohybuje mezi desítkami nemovitostí, je schopen okamžitě určit, zda je námi stanovené nájemné přiměřené.Makléř také připraví nabídku: popis bytu, nafocení a vyvěšení celé dané věci na veřejně dostupné a exkluzivní inzertní weby. Nezřídka nabízejí kanceláře také odbornou podporu v oblasti vyúčtování daní, právní a notářské poradenství.
Když je náš byt ve velmi dobré lokalitě a je dobře vybavený, určitě o něj budou mít zájem cizinci. Pokud nemáme jazykové znalosti, makléř nám jistě pomůže v kontaktech s nájemcem a připraví vhodné smlouvy.
Bezpečnost
Jak jsme již naznačili výše, někteří majitelé bytů mají obavy z pronájmu svých nemovitostí lidem ze zahraničí, zejména z východních zemí. Jedním z nejčastějších obav je jazyková bariéra. Občas se objevují příběhy, které vyprávějí o situacích, jako je například deset lidí žijících v jednom pokoji, nebo neschopnost platit nájemné. Nicméně je důležité si uvědomit, že nepříjemné situace mohou nastat bez ohledu na národnost nájemníka.
Mnohem větší možnosti ověření totožnosti zájemce mají makléřské kanceláře. Agenti navíc spolupracují s registry dlužníků, kde jsou schopni kontrolovat, zda daná osoba platí závazky včas. Také nemusíme sami sepisovat nájemní smlouvu. Makléři využívají své šablony, které jsou připraveny ve spolupráci s právníky. Díky tomu se jistě vyvarujeme mnoha chyb.
Pronájem bytu přes zprostředkovatele – co získá nájemce?
Může se zdát, že ze zprostředkování pronájmu má prospěch pouze vlastník nemovitosti. Není tomu pravda. Připomeňme, že agentovi záleží na zájmech obou stran a záleží mu také na úspěšné transakci. Co tedy může nájemník očekávat?
Pomoc při výběru bytu
Když přijedeme do cizího města, je většinou těžké posoudit, která lokalita bude nejvhodnější. Makléř velmi dobře zná realitu a jistě nám bude schopen poradit, kde se vyplatí byt hledat.
Jednání o pronájmu
Když se rozhodneme pronajmout byt přes zprostředkovatele, můžeme mu celou tuto “etapu” svěřit. Právě s jeho pomocí se nám možná podaří vyjednat nižší cenu nájmu za ideální byt.
Bezpečnost
Kanceláře nabízejí pouze ověřené byty. Makléř ověřuje nejen právní stav prostor, ale také technický stav a okolí. Proto si můžeme být jisti, že nás nikdo nepodvede. Agent také dbá na to, aby byla smlouva řádně sestavena, bez nezákonných ustanovení. Před podpisem smlouvy má nájemce právo požádat zmocněnce o předložení kopií dokladů (listy vlastnictví a vyúčtování), které od pronajímatele obdržel.
Jak začít spolupracovat s makléřem?
K prvnímu kontaktu s realitní kanceláří většinou dochází tehdy, když si prohlížíme nabídky na internetu. Pokud je nemovitost v péči agentury, bude vám poskytnuto telefonní číslo agenta. Tyto informace samozřejmě najdete v popisu. Když hned od začátku víme, že využijeme služeb zprostředkovatele, můžeme rovnou zavolat do vybrané kanceláře.
Dalším krokem je telefonát. Během toho se nás agent zeptá, co hledáme, jak má prostor vypadat a co vybavit a jaký máme rozpočet. Poté by nám měl makléř předložit nabídky a zajistit nám prohlídku bytu.
Správa nemovitostí agenturou
Obrovský pohyb na realitním trhu v posledních letech způsobil, že řada agentur nabízí nejen zprostředkování pronájmu bytů, ale také komplexní správu prostor. Rozsah služeb obvykle zahrnuje:
home staging s focení;
příprava odborné nabídky;
jednání s potenciálními nájemníky;
ověření budoucích nájemců (např. prostřednictvím procesu získání certifikátu nájemce);
sepsání nájemní smlouvy a její podpis;
výběr nájemného a placení poplatků;
pomoc při opravě poruch.
Na oplátku si agentura účtuje provizi. V závislosti na kanceláři to může být procento z měsíčního nájemného nebo jednorázová platba. Pokud s realitním makléřem podepíšeme dlouhodobou smlouvu, může se také zavázat, že bude hledat nové nájemníky, pokud stávající nájemníci byt vyklidí.