Vybavení bytu k pronájmu - jak na to
Trh s byty k pronájmu se dynamicky rozvíjí, což má na nabídku na daném trhu obrovský vliv. Nájemníci se již nespokojí s průměrností, ale očekávají standard, který promění pronajatý byt v útulné bydlení. Jejich majitelé se proto musí přizpůsobit aktuálním potřebám a zajistit patřičné vybavení bytu. Pojďme se podívat, co by v něm nemělo chybět.
Základní vybavení bytu k pronájmu
Mezi základní vybavení bytu k pronájmu patří zařízená a vybavená kuchyň a koupelna. Jedná se o dvě místnosti, kterým nájemníci obvykle věnují největší pozornost, a tak se o ně musí majitel starat, pokud chce v zájmu potenciálních nájemníků zůstat. V kuchyni by kromě odpovídajícího počtu skříněk neměly chybět domácí spotřebiče jako lednice a sporák (elektrický nebo plynový). Pro mnohé je standardem i myčka, takže vybavení bytu tímto zařízením zvýší i jeho atraktivitu v očích nájemce. Můžete se také pokusit vybavit byt mikrovlnnou troubou, rychlovarnou konvicí nebo kávovarem, jedná se však o doplňkovou výbavu a nepatří do základního vybavení nájemního bytu.
V koupelně se vyplatí postarat nejen o základní prvky jako je vana/sprchový kout, záchodová mísa či umyvadlo, ale myslet i na skříňku či alespoň poličku na kosmetiku. Důležitým prvkem vybavení koupelny je i pračka.
Byt k pronájmu - zařízený nebo ne?
Po vybavení kuchyně a koupelny je na čase najít odpověď na otázku, zda má být byt k pronájmu dále zařízován nebo už ne. Zde nelze dát jednoznačnou odpověď, protože hodně záleží na tom, kdo má být nájemcem. Drtivá většina bytů k pronájmu je zařízená, ale to neznamená, že je to jediný správný směr. Jsou lidé, kteří se stěhují s bytem plně zařízeným a rádi si pronajmou byt bez přebytečného nábytku. Rozhodnutí o vybavení bytu by tedy mělo být učiněno na základě jednoduché analýzy trhu a prověření, zda se na nezařízený byt najdou kupci a zda takový stav ovlivní (a jak moc) nájemné.
Pokud se ukáže, že většina potenciálních nájemníků očekává zařízené byty, nabízí se další otázka, jaký nábytek pořídit.
Byt k pronájmu - jaký nábytek koupit?
Výběr zařízení do bytu k pronájmu závisí do značné míry na tom, zda se bude pronajímat po pokojích nebo jako celek. Pokud je každý pokoj samostatný a lze jej uzavřít dveřmi, můžete zvážit pronájem po pokojích. Pokud však máme byt s obývacím pokojem otevřeným do kuchyně nebo jiné průchozí místnosti, bude spíše určen pro nájemníky-rodiny nebo páry, které průchozí pokoje nebudou rušit.
V bytě, který je určen k pronájmu na pokoje, je nutné každý pokoj vybavit postelí, šatní skříní/komodou a psacím (či klasickým) stolem. Na druhou stranu v bytě pronajatém jako celek je největší z místností obvykle obývací část, kde se vyplatí umístit pohovku, stůl se židlemi, křeslo a komodu. Jednu z dostupných místností je dobré také využít jako ložnici, kterou je vhodné dovybavit postelí, šatní skříní a komodou. Pokud je v bytě ještě jeden pokoj, který lze využít jako dětský pokoj, můžete do něj dát jednolůžko a knihovnu, komodu nebo malou šatní skříň.
Ideálním řešením pro byty k pronájmu je využití všech výklenků v pokojích a chodby k instalaci šatních skříní. To výrazně zvyšuje funkčnost interiéru, umožňuje pohodlné uložení mnoha věcí a zároveň nezaplňuje (často malé) místnosti.
Vybavení bytu k pronájmu - solidní a univerzální
Při zařizování bytu k pronájmu musí majitel pamatovat na to, že vybavení bytu není nákladem, ale investicí. Vybavit byt nábytkem, který už má za sebou dobu největší slávy, tedy skříňkami, starými rozkládacími pohovkami nebo jiným přebytečným nábytkem, je špatný nápad. Málokdy se k sobě hodí a změť různého nábytku nájemníky nejen odradí, ale mohou očekávat i nízké nájemné kvůli nižšímu standardu bytu. Je vždy tak lepší pořizovat nábytek s ohledem na danou nemovitost a vytvořit stylově konzistentní interiér.
Nejlepším řešením je zaměřit se na jednoduchost a univerzálnost, protože díky tomu máte největší šanci, že vybavení nájemce potěší. Měli byste se vyhnout jakýmkoli dekoracím, extravaganci nebo výraznějším barvám, protože vkus je různý a najít nájemníka do takového bytu může být mnohem složitější.
Při hledání nábytku do bytu byste měli hledat zlatou střední cestu, tedy hledat pevný a odolný nábytek a zároveň takový, který nebude stát majlant. Příliš drahé a luxusně vypadající vybavení může nájemníka odradit, protože se bude bát nejen vysokého nájmu, ale i nákladů na případné škody, které mohou během doby nájmu nastat. Při nákupu vybavení je nejlepší sáhnout po jednoduchosti a univerzálnosti. V takovém prostoru se bude nájemce nejsnáze aklimatizovat a stačí mu přidat už jen pár vlastních věcí, aby se cítil opravdu jako doma.
Doplňková výbava – jaká bude další výhoda?
Při nákupu vybavení bytu k pronájmu je na zvážení, jaké prvky vybavení mohou zvýšit hodnotu bytu v očích nájemce. Na základě poznatků o home-stagingu lze s jistotou říci, že to budou všechny prvky, které promění bezvýrazný prostor v útulný byt a vybízí k bydlení.
Mezi takové prvky patří veškeré textilie, tedy polštáře, koberce, okenní dekorace, díky kterým se byt stává útulnějším. V této roli dobře fungují i obrázky, které zahřejí interiér. Nelze to s nimi však přehánět, protože ne každý je milovníkem velkých obrazů na stěnách. V této roli může fungovat jednoduchá grafika, fotografie přírody nebo jídla (zejména v kuchyni). Vyhýbejme se však rodinným fotografiím, které vám budou neustále připomínat, že nájemník je v bytě dočasně a majitelem tohoto místa je někdo jiný.
Mezi další vybavení může patřit také další RTV a domácí spotřebiče. Kromě výše zmíněného vybavení, jako je varná konvice nebo mikrovlnná trouba, můžete přemýšlet o vybavení bytu televizí nebo hudební aparaturou. Pro některé nájemníky to bude očekávaný standard, jiní to budou považovat za zcela zbytečné, protože raději tráví čas jiným způsobem. Opět se ukazuje, že výběr vhodného vybavení závisí na tom, kdo s ním bude žít. Při prvním pronájmu si tedy můžete dát záležet na jeho základních prvcích, a až když nájemce jednoznačně očekává vyšší standard, vybavte byt v souladu s jeho představami. Je však na místě zvážit, zda je bude možné využít i později, při příští nájemní smlouvě. Pokud tato podmínka není splněna, měl by se nájemník o další vybavení postarat sám.