Jakých chyb se vyvarovat při koupi bytu
Nákup nemovitosti je velký krok, který je spojený s mnoha důležitými rozhodnutími. Proto jsme se rozhodli pro vás připravit stručného průvodce, který vám pomůže vyhnout se nejčastějším chybám. Na co si tedy dát pozor? Co je třeba si především dopředu promyslet? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v našem průvodci.
Znalost procesu
V první řadě budete potřebovat mít povědomí o celém procesu, jak by měl nákup nemovitosti vypadat krok za krokem. Na každou fázi koupě bytu je pak dobré být řádně připraveni. Bude to sice vyžadovat určité penzum vašeho času, ale můžete se díky tomu vyhnout mnoha nepříjemnostem.
Sestavit si plán koupě bytu je dobré ještě předtím, než si začnete prověřovat své finanční možnosti a bonitu. Nejenže to celý proces systematizuje, ale také tp vám umožní vyhnout se mnoha neštěstím. Ačkoli se problémy spojené s nákupem nemovitostí v posledních letech výrazně změnily a nástrahy, které na kupce číhaly před dvaceti lety, prakticky zmizely, existují některé nadčasové chyby. Dopouštějí se jich jak lidé kupující své první byty, tak i zkušenější zájemci o nemovitosti. A co je důležité, platí to i pro investory do nemovitostí.
Jaké jsou tedy nejčastější chyby, na které si dát pozor?
Potřeby a požadavky nejsou specifikovány
Nebo přesněji, nejsou specifikovány zcela přesně. Nestačí určit si jen lokalitu, kde chcete bydlet a rozhodnout se, zda se má jednat o moderní nemovitost nebo sekundární trh.
Vaše potřeby a požadavky byste si měli zapsat co nejpečlivěji. Počínaje obecným - rozhodnutím mezi novým a již užívaným bytem - až po záležitosti jako je velikost a uspořádání jednotlivých místností. Neméně důležité je i umístění vzhledem ke světovým stranám. Ne každý má rád příliš slunný byt.
Další věcí jsou vaše požadavky na lokalitu. I zde je dobré od nejobecnějšího - tj. výběrem mezi předměstím, centrem města atd - a poté přejít k mikro lokalizaci. Co by se mělo nacházet v bezprostřední blízkosti vašeho budoucího bytu? Zvažte vše od komerčních zařízení a občanské vybavenosti, až po přítomnost zelených ploch.
Tuto fázi je dobré nepodceňovat - specifikace nemovitosti a lokality je v podstatě nejdůležitější v celém procesu a ovlivní posléze i váš každodenní život v novém domově.
Nedostatečná znalost trhu s nemovitostmi
Tato chyba se týká především kupujících, kteří se plánují přestěhovat do jiného města. Proč je neznalost realitního trhu jednou z nejzásadnějších chyb při koupi bytu? Z velmi prostého důvodu – následky mohou být velmi vážné. Od problémů se splácením bytu, koupě bytu na ne úplně bezpečném nebo jinak nevyhovujících místě až po smlouvu s firmou, která má problémy s finanční likviditou.
Podcenění nákladů na koupi bytu
To je další častá chyba při koupi nemovitosti, většinou v rámci sekundárního trhu. V první řadě je třeba k základní ceně za byt na sekundárním trhu připočítat náklady na rekonstrukci. Jejich výše bude záležet na stavu nemovitosti a na množství úprav. Buďte obezřetní zejména při nákupu bytu za zdánlivě výhodnou cenu.
Další částky budete zřejmě také alokovat na najmutí odborníků na posouzení stavu nemovitosti, rekonstrukční tým nebo kancelář, která vám pomůže s jejím nalezením.
Právní stav nemovitosti
Nespokojte se pouze se základními informacemi k právnímu stavu nemovitosti, zejména u bytů ze sekundárního trhu. Zkontrolujte si situaci na katastru nemovitostí, najdete zde mnoho cenných informací právě z pohledu potenciální koupě daného prostoru.
Jednou z pastí, která na kupce užívaných bytů číhá, je situace, kdy na ně má práva více lidí. Je také důležité vědět, s kým o koupi nemovitosti jednáte. Jde o vlastníka nebo oprávněnou osobu?
Pevně věříme, že pro vás článek byl užitečný. Máte další dotazy ke koupi nemovitosti? Hledáte aktuálně byt pro sebe, vaše příbuzné nebo na investici? Rádi vám pomůžeme.