7 věcí, které potřebujete vědět před koupí bytu
Koupě bytu je událostí, na kterou je dobře se předem připravit. Neměl by pro vás být důležitý pouze samotná nemovitost. Je dobré věnovat pozornost také dalším věcem.
Pojďme si je postupně představit.
Situace na trhu
Taková analýza vám pomůže ušetřit nějakou tu korunu. Takto ušetřenou hotovost pak můžete využít za rekonstrukci nebo vybavení do nového bytu.
Novostavba nebo starší byt?
Při koupi staršího bytu si můžeme být jistí, že již je připraven k nastěhování. Nevýhodou však může být, že bude potřeba udělat drobné úpravy nebo dokonce jej rekonstruovat.
Naproti tomu u koupě novostavby je potřeba plánovat více dopředu. Často je potřeba kupovat byt s předstihem několik měsíců až let, před stěhováním.
Lokalita
Chcete bydlet ve městě, na vesnici, v klidnější čtvrti nebo na samotě? S tím souvisí také dojíždění do práce, budoucí výdaje za benzín, jízdenky na MHD. Vše má své pro i proti a výběr závisí na individuálních preferencích kupujícího. Jinak nad touto otázkou bude přemýšlet mladý člověk, rodina s dětmi nebo člověk ve zralém věku.
Správné načasování
Už na základě předchozích bodů se vám může začít rýsovat, jaké roční období bude pro koupi bytu nejvhodnější. Jaro bývá nejčastěji nejlepší období v roce. Počasí vám dovoluje provádět úpravy, popřípadě rekonstrukci ještě před nastěhováním. Malba po malování rychleji schne, výměna oken nebo topení - to vše je příjemnější, když je venku teplo než zima.
Další poplatky
Sledujte i energetické štítky jednotlivých nemovitostí. Zjistěte si, jaké budou měsíční náklady na spotřebu energií.
Formality
Před koupí bytu byste měli získat kompletní sadu dokumentů. Pro inspiraci uvádíme ty nejdůležitější:
jaká je bonita nakupujícího
právní stav bytu, který kupujeme
notářské certifikáty
nacenění kupované nemovitosti
znalecký posudek
předběžná smlouva o koupi bytu se soukromou osobou nebo developerem
Předběžnou smlouvu je potřeba mít, zvláště pokud budete žádat banku o úvěr. Nejdůležitější náležitosti takové smlouvy jsou:
datum a místo uzavření předběžné smlouvy
konkrétní definovaný předmět prodeje, který je podrobně popsán spolu s výpisem z katastru nemovitosti a hypotečního rejstříku
specifikace zálohy
přesnou cenu nemovitosti, kterou kupujete
Infrastruktura
Dopřejte si čas a poznejte oblast, ve které budete bydlet. Zkontrolujte, jaká se v místě nachází dopravní dostupnost, kde se budete moct jít projít nebo jak budete chtít trávit svůj volný čas.
Pokud nemáte vlastní auto nebo někteří členové rodiny neřídí, zkontrolujte, jaká je dopravní dostupnost dopravními prostředky.
Zde jsou prvky infrastruktury, které je dobré před koupí zkontrolovat:
jaká je dostupnost do ostatních části města?
kde jsou zajímavá místa pro odpočinek a rekreaci, jako například parky, náměstí?
školy a školy (zvláště pro rodiny s dětmi)
obchodní místa (nákupní centra nebo služby)
zdravotnická zařízení (lékař, nemocnice nebo klinika)
Doklady a výpis z katastru nemovitostí a hypoték
Už před podpisem předběžné smlouvy by vám developer nebo prodávající měl poskytnout všechny potřebné dokumenty související s prodávanou nemovitostí. Je potřeba mít 100% jistotu, že byt kupujete od někoho, kdo je jeho skutečným vlastníkem. Pouze taková osoba má právo provést transakci. Zkontrolujte zda nemovitost, kterou kupujete je nebo není zatížena právy dalších osob.
Všechny tyto informace najdete ve výpisu z katastru nemovitostí a hypoték. Takové dokumenty by měly být co nejaktuálnější a určitě by neměly být starší než 30 dní. Prodejce by vám rozhodně neměl odepřít možnost zkontrolovat a projít tyto dokumenty.
Další důležitou věc před koupí nemovitosti je zkontrolovat si, jaká bude výše jednotlivých notářských poplatků.
Určitě se vyplatí projít si všechny tyto body ještě před tím, než padne vaše konečné rozhodnutí, zda si danou nemovitost vyberete či nikoliv. Pomůže vám to urychlit celou transakci a v jejím průběhu nebudete nepříjemně zaskočeni.