Balkon, terasa či zahrada - jaké řešení zvolit při koupě bytu
Obyvatelé velkých měst pečlivě dbají na to, aby mezi rostoucími budovami našli náhradu za chybějící zelené plochy. Musíme přiznat, daří se jim to dokonale. Byty s květinovými balkony jsou v módě, stejně jako ty s přístupem na terasu nebo do zahrady. To není nic překvapivého – život ve velkých městech znamená, že čím dál častěji potřebujeme odpočinek v zelení. Pokud tedy teprve plánujete koupi bytu, určitě se zamyslete nad tím, který zelený kout by vám udělal největší radost - romantická lodžie, designová terasa nebo třeba miniaturní idylická zahrádka?
Kontakt s přírodou uprostřed sídlišť může být neocenitelný. Dodatečná, zelená plocha se v jarním a letním období stává skvělým rozšířením bytu, klidným výklenkem, kde můžete relaxovat a najít prostor pro pěstování vašich oblíbených květin nebo bylinek. Taková relaxační zóna „pod nebem“ je také perfektním místem pro návrh malé jídelny, setkání s rodinou a přáteli nebo opalování v horkých letních dnech. Jak zdůrazňují developeři, byt s balkonem, terasou nebo zahradou je také mnohem lepší finanční investicí. Tyto typy nemovitostí jsou velmi oblíbené a je mnohem jednodušší je v budoucnu prodat nebo pronajmout. Odborníci odhadují, že prostory, které se pyšní zeleným koutkem, jsou většinou o 5–10 procent dražší.
Pro koho byt s balkonem?
V bytech ze 70. a 80. let 20. století se nejčastěji setkáte s malými, obdélníkovými balkony typu lodžie (tj. balkony chráněné ze tří stran stěnami, v rovině s rovinou stěny budovy). Plocha většiny z nich nepřesahuje 4-5 metrů čtverečních. Takovéto intimní trávníky však lze efektně a důmyslně zařídit výběrem lehkých prolamovaných židlí, skládacích stolů upevněných na zábradlí balkonu nebo důmyslných sedaček z palet a pokrytých barevnými polštáři. Malý balkon je perfektním řešením pro jednotlivce a mladé páry. Taková intimní zelená plocha plně stačí ke každodennímu zklidnění a odpočinku. Pamatujte však, že malý balkon je obtížné udělat multifunkčním. Pokud přemýšlíte o tom, že tam zařídíte posezení, komoru a sušárnu, hledejte raději byt s terasou.
Někteří lidé si nechávají malé balkony zasklít. Toto řešení umožňuje zařídit si v bytě náhradu za zimní zahradu, která zpříjemní i chladnější dny. Balkon lze postavit pomocí hliníkových profilů a tvrzeného skla nebo praktických a levných PVC panelů. Taková malá zimní zahrada má mnoho výhod - nejen ztiší a izoluje místnosti, ale je také místem, kde si můžete navrhnout čtecí koutek nebo intimní místo pro práci.
V moderní stavbě se nezřídka setkáte s dlouhými balkony táhnoucími se po celé šířce bytu. Díky tomu můžete na balkon vyjít jak z obývacího pokoje, tak i z ložnice či pracovny. Takový architektonický prvek je mnohem jednodušší uspořádat než malá bloková lodžie. I přes to, že moderní balkony mohou být úzké, lze jejich prostor chytře rozdělit a nechybí koutek na sezení, ale i na sušení prádla nebo pěstování bylinek. Někteří oceňují i balkony patřící k bytům umístěným v posledním patře. Díky tomu na ně dopadá maximum světla. V tomto případě je ale nutné pamatovat na to, že letní relax se neobejde bez markýzy či deštníku.
Kdo by si měl vybrat byt s terasou?
Terasy se mohou pochlubit mnohem větší užitnou plochou než balkony. Někdy jsou některé z nich i dvojnásobným rozšířením bytových prostor! Terasu lze tedy v takových případech nazvat doplňkovým „letním pokojem“ a nebude to nic přehánět. Takový prostorný zelený koutek je perfektním místem pro společenská setkání, pořádání minipárty s přáteli, pěstování nenáročné zeleniny nebo blažený relax. Na prostornou terasu můžete umístit nejen jídelní stůl a sadu obývacího nábytku, ale také zavěsit houpací síť nebo umístit malý bazén pro nejmenší členy domácnosti. Terasa pro ně může být perfektním místem pro hraní venku. Nákup bytu s terasou by proto měli zvážit nejen lidé milující zeleň a rekreaci v přírodě, ale také rodiny s dětmi.
Proč se vyplatí vybrat si byt se zahradou?
Zahrada je velkou výsadou nejnižších blokových pater. Takový prostor nabízí největší možnosti uspořádání. V malých zahradách se často vyskytují květinové záhony, zeleninové záhony a bylinkové zahrady, ale také jezírka a malebné fontány. Také se můžete těšit z krásně zastřiženého trávníku, skalek a přítomnosti středně velkých keřů. Snadno lze také uspořádat odpočinkovou zónu, jídelnu nebo hrací koutek pro děti. Jedinou nevýhodou zahrad může být nedostatek intimity, ale i s tím je snadné se vypořádat. Při zařizování zahrady se vyplatí investovat do prostorného slunečníku, markýzy nebo jiné chytré formy zastřešení. Vybrat si můžete i dřevěné zahradní rošty a pergoly, po kterých mohou šplhat efektní popínavé rostliny, jako je svlačec, hrachor nebo plamének.
Někdo kdysi krásně napsal, že „umění zahrad je nejstarším uměním, protože první zahrada byla rájem“. Člověk měl odpradávna hlubokou touhu po společenství s přírodou a je tomu tak i dnes. V dnešní době mnozí z nás milují velká města, ale někdy, byť jen na chvíli, chceme zapomenout na život na útěku a v klidu si užívat krásy zeleně. Zahradní trávníky k tomu poskytují vynikající příležitost. A přestože jsou obvykle malé, dokáží zaujmout neméně než rozlehlé palácové zahrady.