Byt v přízemí - pro a proti
Někteří lidé při koupi nemovitosti přistupují k bytům v přízemí s určitým strachem. Pojďme se podívat na pro a proti, které toto umístění skrývá. Možná budete překvapeni kolik výhod, o které jsou prostory umístěné v horních patrech ochuzené, přízemní byt poskytuje.
Patro, na kterém se byt nachází, je jednou z nejdůležitějších informací v oznámení o prodeji. Nepochybně je to důležité z pohledu kupujícího. Umístění může ovlivnit mimo jiné provozní náklady, ale i jeho tržní hodnotu. Zvláštní obavy se týkají bytů v přízemí. Existuje ale stejně negativních názorů jako pozitivních.
Někdo hledá prostory nacházející se v nejnižším patře, někdo s touto variantou vůbec nepočítá. Na tom není nic divného. Každý má právo na osobní preference. Rovněž je třeba vzít v úvahu individuální okolnosti a očekávání. Z pohledu mnoha lidí bude byt v přízemí lepší než byt ve vyšších patrech. Někdy se také může ukázat, že jeho nákup bude levnější nebo poskytne přístup k dalšímu vybavení.
Výhody bydlení v přízemí
- Snadná dostupnost - obyvatelé prostor v přízemí se mohou rychle a pohodlně dostat do svého bytu. V případě vyšších pater to není vůbec samozřejmé, zvláště pokud není budova vybavena výtahem. Tuto výhodu ocení například senioři nebo rodiče malých dětí, ale nutnost plahočit se po schodech může potrápit každého.
- Přizpůsobení potřebám invalidů - byt v přízemí se snáze přizpůsobí potřebám handicapovaných nájemníků. Schody jsou z jejich pohledu samozřejmě vážnou bariérou, která může dokonce znemožnit vstup do domu.
- Byt v přízemí se zahradou - obyvatelé vyšších pater v moderní výstavbě mají většinou k dispozici balkony nebo terasy, byty v přízemí bývají doplněny zahradou, která je z pohledu mnoha lidí mnohem atraktivnější volbou.
- Sousedství – zejména ve starších budovách mohou zvuky vycházející ze sousedních prostor obtěžovat. V případě bytu v přízemí je výskyt těchto problémů menší. To, že vaše dítě pobíhá po bytě, tak nebude nikomu vadit.
Nevýhody přízemního bytu
- Méně soukromí – vše záleží na konkrétní budově a její poloze, někdy však okna přízemních bytů s výhledem do ulice nemusí zaručit dostatek soukromí. Řešením jsou žaluzie nebo rolety.
- Bezpečnost– přístup do bytu v přízemí může být snazší nejen pro nájemníky, ale i pro zločince. Vše závisí na typu budovy a použitých bezpečnostních opatřeních, ale vyplatí se této problematice věnovat pozornost.
- Možné vyšší náklady na vytápění – ve starší zástavbě může být obtížnější byt vytápět. Tento problém se u novějších investic prakticky nevyskytuje.
- Více hluku - opět vše závisí na oblasti. Pokud se budova nachází u frekventované silnice, může být v přízemních jednotkách poměrně hlučno.
Může být přízemní byt bezpečný?
Je nutné podotknout, že všechny výše uvedené vady závisí na vlastnostech konkrétního objektu, přičemž je lze poměrně snadno odstranit. Byt v přízemí může být bezesporu bezpečný. Zaměřte se na kvalitní dveře a okna s dodatečnou ochranou proti vloupání. Dobrým řešením může být i montáž žaluzií proti vloupání. Samozřejmostí jsou elektronické zabezpečovací systémy, které by měly odstrašit narušitele a zajistit bezpečnost areálu i jeho obyvatel.
Vyplatí se pořídit si přízemní byt se zahradou?
Obyvatelům vícegeneračních domů často chybí trochu zeleně k odpočinku. Bydlení v paneláku se zahradou může být skvělým kompromisem mezi standardním bytem a mnohem dražším domem. U nových investic doprovázejí zahrady prostory umístěné v přízemí. Před koupí se vyplatí ověřit její velikost a zda bude schopna zajistit soukromí. Nepochybně se však jedná o zajímavou nabídku, která může být mnohem atraktivnější než balkón.