Úschova peněz při koupi nemovitosti
Prodej nebo nákup nemovitosti není zcela jednoduchá věc. Na první pohled možná celý proces vypadá jednoduše, ale je třeba si dát pozor na spoustu věcí. Zvlášť na převod peněz. Někteří prodávající a kupující chtějí ušetřit a celý proces prodeje si zařizují sami. Stahují si smlouvy z internetu a peníze si posílají z účtu na účet. To však není úplně ideální řešení. Prodej nebo koupě nemovitosti je obvykle největší finanční transakcí v životě, je tedy ideální postupovat zodpovědně a s rozmyslem.
Co se v článku dozvíte?
Jaké typy úschovy peněz existují
Proč je potřeba úschova peněz
Bankovní úschova peněz
Notářská úschova peněz
Advokátní úschova peněz
Úschova peněz u realitní kanceláře
Jaké typy úschovy peněz existují?
Obecně bychom mohli říci, že existují tři základní typy úschovy peněz. Patří k nim advokátní úschova, notářská úschova a bankovní úschova. Existuje však ještě jeden typ úschovy. Setkat se můžete s realitní úschovou peněz. Tedy úschovou přímo u realitní kanceláře. Každá z nich má pochopitelně výhody i nevýhody.
Proč je potřeba úschova peněz
Ať už dům, byt nebo pozemek prodáváte nebo ho kupujete, chcete mít jistotu, že po finanční stránce dopadne vše dobře. Úschova se používá z toho důvodu, že mezi podpisem kupní smlouvy a zapsáním nového vlastníka do katastru nemovitosti obvykle uplyne 30 dní. Po tuto dobu by měly být jištěné obě strany obchodu.
Kupující totiž po podpisu smlouvy pošle protistraně peníze a přitom ještě není v katastru nemovitostí zapsaný jako vlastník. Pokud by je poslal přímo prodávajícímu, může se obávat, že prodávající uteče s penězi a nemovitost na kupujícího nikdy nepřepíše. Teoreticky by tak mohl inkasovat peníze od několika zájemců a nemovitost nikdy nepřepsat.
Prodávající by zase dost riskoval, pokud by podepsal smlouvu, podal návrh na katastr nemovitostí a přitom ještě neměl peníze od kupujícího. Mohlo by se tak stát, že kupující bude zapsaný jako nový vlastník nemovitosti, ale finanční prostředky původnímu majiteli nikdy nepošle.
Bankovní úschova peněz
Tento typ úschovy peněz má určitě své výhody. Prakticky totiž nehrozí nebezpečí, že o své peníze přijdete. Bankovní domy jsou kryté a vysocké pojištěné. A samozřejmě je kontrolují státní instituce. Nevýhodou bankovní úschovy je však její cena. Ta je většinou vyšší než například u advokáta. Dalším minusem je omezený prostor pro vyjednávání podmínek ve smlouvě o úschově. Banka má totiž běžně vzor smlouvy o úschově a k úpravám přistupuje jen zřídka.
Notářská úschova peněz
Úschova peněz u notáře se velmi podobá úschově peněz u advokáta. Notáři jsou ze zákona pojištění, ale pojistky mají samozřejmě své limity. Cena úschovy se v tomto případě odvíjí od notářského tarifu, který se řídí platnou vyhláškou. S jistotou však lze říci, že tento typ úschovy je nejdražší.
Pokud uvažujete nad úschovou peněz u notáře, určitě je důležité zvolit spolehlivého notáře. Možná jste slyšeli o tom, že notář je státní zaměstnanec, za kterého ručí stát. Tak to není. V případě zpronevěry stát za ztracené peníze neručí. Ostatně, stejně jako u všech typů úschov.
Advokátní úschova peněz
Advokátní úschova peněz patří k těm nejoblíbenějším řešením. Jedním z důvodů bývá cena advokátní úschovy, která je nižší než u banky nebo u notáře. Výhodou také je, že advokáti dokážou do smlouvy zapracovat mnohem více připomínek než banka nebo notář. Dalším důvodem je také praktičnost. Advokát obvykle nezařizuje jen úschovu finančních prostředků, ale připravuje také smlouvy.
Advokáti musí splňovat řadu pravidel. Ty stanovuje Česká advokátní komora. Pro úschovu peněz musí mít advokátní kancelář zřízený zvláštní účet a každou úschovu peněz musí nahlásit České advokátní komoře.
Tento typ úschovy peněz využívá REFA Group. S advokátní kanceláří REFA Group spolupracuje od samého začátku společnosti a je zaručená maximální transparentnost. Paní advokátka má pro Refa Group na starosti nejen úschovu peněz, ale také připravuje kupní smlouvy. Díky tomu je možné o celé převodu nemovitosti komunikovat s jednou osobou, která je do celého obchodu zasvěcena. Zároveň je také možné veškeré smlouvy podepsat na jednom místě.
Úschova peněz u realitní kanceláře
Posledním možným typem úschovy je úschovy u realitní kanceláře. Podle legislativy však realitní kanceláře úschovu peněz nesmí samy nabízet. Smějí ji však poskytnout pokud je o to klienti sami písemně požádají. Pravidla pro úschovu u realitních kanceláří jsou jinak podobná jako u ostatních úschov. Peníze musí být uložené na samostatném účtu. Služba není zpoplatněna. Realitní kanceláře tuto službu nabízí v rámci balíčku služeb spojených s prodejem nemovitosti.
Smlouva o úschově peněz
Při úschově peněz musí být vždy sepsaná smlouva. Vzor mají většinou k dispozici odborníci. Smlouva vždy musí obsahovat způsob placení a termín úhrady. Dále musí být ve smlouvě uvedené za jakých podmínek uschovatel vyplatí kupní cenu prodávajícímu. Smlouva musí obsahovat i ustanovení, jak se s kupní cenou naloží v případě, že nedojde k přepisu vlastnického práva na kupujícího.
Potřebujete poradit, jak postupovat při prodeji nebo nákupu? REFA Group vám ráda pomůže. Provedeme vás celým procesem od odhadu ceny nemovitosti až po podpis smlouvy. Postaráme se o to, aby vaše peníze byly v bezpečí.