Před koupí se vyplatí nemovitost prověřit
Většina lidí kupuje nemovitost jednou za život. Je to obvykle největší investice v životě. Rozhodně tak není vhodné brát koupi nemovitosti na lehkou váhu. Po prohlídce nemovitosti je dobré si před konečným rozhodnutím ještě spoustu věcí prověřit.
Katastr nemovitostí prozradí mnohé
Záznamy o nemovitosti si samozřejmě můžete prověřit v katastru nemovitostí. Zaměřte se především na list vlastnictví. Právě z něho zjistíte, zda jde opravdu o bytový prostor, kdo je vlastníkem a zda se na nemovitost neváží exekuce. Zkontrolujte si také zástavní právo, který může být dům nebo byt omezený. Spoustu z těchto informací získáte zdarma při nahlížení do KN, kompletní výpis z katastru nemovitostí pak online získáte za 50 Kč za stránku. Obvykle má list vlastnictví dvě strany. List vlastnictví můžete získat také na každé pobočce Czech POINTu, kde za něj zaplatíte 50 Kč bez ohledu na počet stran. Případně můžete o výpis z katastru nemovitostí požádat také u notáře. Samozřejmě i v tomto případě je služba zpoplatněna.
Pozor na technický stav nemovitosti
Na první pohled se sice může zdát vše v naprostém pořádku, ale spousta vad se objeví až časem nebo při používání. Spousta jich může být také důmyslně ukrytá. Nebo majitel nemovitosti sám neví, jaký problém nemovitost schovává. Před koupí je tak dobré nechat nemovitost zkontrolovat odborníkem. Samozřejmě za prohlídku zaplatíte, ale přesto můžete výrazně ušetřit. Pokud byste totiž cokoliv přehlédli, cena nemovitosti by se kvůli opravě nebo rekonstrukci mohla vyšplhat násobně výše. Najměte si tedy inspektora nemovitostí, který vás upozorní na každou nesrovnalost v technickém stavu domu nebo bytu.
Kolik stojí provoz nemovitosti
Vhodné je dopředu zjistit, kolik stojí měsíční, respektive roční provoz vámi poptávané nemovitosti. Pro lepší představu poproste majitele o vyúčtování služeb za předchozí rok. Zaměřte se především na energie a vodné stočné. V případě bytu je dobré se ptát také na náklady na údržbu domu a další platby. Obvykle se v bytech platí za výtah, úklid a osvětlení společných prostor nebo odměny výboru SVJ. Případně se lze zeptat i na výši pojištění nemovitosti.
I smlouva musí být v pořádku
Je vše v pořádku? Technický stav nemovitosti, list vlastnictví i částka vydávaná za provoz nemovitosti? Pak zbývá už jen jediné. Dobře si přečíst smlouvu mezi prodávajícím a kupujícím. Respektive nechat ji zkontrolovat někoho, kdo smlouvám opravdu rozumí. Vyhledejte si nestranného advokáta, který vám smlouvu zkontroluje. Jedině tak si budete jisti, že smlouva neobsahuje žádnou kličku, která by hrála proti vám. Vhodné je nejprve sepsat smlouvu o smlouvě budoucí kupní. Díky ní získáte čas například na prohlídku odborníkem nebo doladění smlouvy s advokátem. Navíc se teoreticky může stát, že před podpisem smlouvy se stane něco nečekané. Například přijde povodeň a poškodí nemovitost. Podle občanského zákoníku v takovém případě nelze požadovat, abychom smlouvu uzavírali.
Pomůžeme vám!
Sháníte nemovitost a bojíte se, že v procesu na něco zapomenete? Obraťte se na nás! Společně najdeme vaši vysněné bydlení.