Kolaudace nemovitosti
Kolaudace domu je nezbytným procesem, který legalizuje obývání domu a také zajistí jeho bezpečnost. Co je to kolaudace a co vše je k ní potřeba?
Co je to kolaudace nemovitosti?
Kolaudace je rozhodnutí stavebního úřadu, že je možné stavbu užívat k jejímu účelu. U domů jde o rozhodnutí, že je lze užívat k bydlení. Kolaudace je povinná pro většinu staveb. Může jít o rodinný dům, ale také garáž nebo přístavbu.
Kterých staveb se kolaudace obecně týká?
Průmyslových objektů a rodinných domů.
Stavby jako kůlny nebo zahradní domky.
Chatky s povinností ohlášení.
Staveb se zkušebním provozem nařízeným od stavebního úřadu.
Staveb veřejné infrastruktury.
Kulturních památek.
Nový zákon od 1. července 2024
Od počátku července vešel v platnost nový stavební zákon č. 283/ 2021 Sb. Ten přinesl změny také v kolaudaci. Zákon rozděluje stavby na jednoduché, drobné, vyhrazené a ostatní. Za stavbu je tak nové považovaný i zahradní domek. Díky rozdělení lze jednoduše zjistit, zda je nutné u stavby požádat o stavební povolení. Přehled rozdělení staveb je součástí zákona.
Co je potřeba ke kolaudaci?
K žádosti o kolaudaci je potřeba přiložit také podklady. Jde o projektovou dokumentaci skutečného provedení stavby, stavební povolení, zaměření skutečného osazení stavby, kopii stavebního deníku a revizní zprávy. Vyžádané mohou být také doklady o použitých materiálech.
Jak probíhá kolaudace
Kolaudační proces vyžaduje podání žádosti o kolaudační souhlas. Podává se příslušnému stavebnímu úřadu, který má čas na určení termínu kolaudace. V určeném termínu pak proběhne prohlídka stavby úředníkem stavebního úřadu.
Rozhodnutí o kolaudaci vám oznámí stavební úřad do 30 dnů od podání žádosti. Nemusíte nic sledovat, stačí jen čekat, až vám přijde oznámení. Při závěrečné prohlídce kolaudační komise zjišťuje, zda byla stavba postavena podle projektové dokumentace a byly dodržené veškeré podínky určené stavebním povolením a úředním plánem.
Kolaudační souhlas - Ten vydá stavební úřad do 15 dnů od provedení prohlídky. Nejde o správní rozhodnutí a vydává se jen pro stavby, které splňují všechny podmínky. Pokud jsou zjištěné nedostatky, dostanete čas na jejich odstranění v rámci kolaudačního řízení.
Kolaudační řízení - Správní řízení, které vede stavební úřad. U kontroly je přítomný stavebník nebo vlastník stavby a pozemku. Stavební úřad vám v rámci řízení určí lhůtu, do které je potřeba dodat dokumenty ke stavbě a případně napravit nedostatky. Poté je určený termín další prohlídky. Jestliže nebudou zjištěné další nedostatky, můžete začít stavbu užívat k bydlení.
Kolaudační rozhodnutí - Závěr celého procesu, který obsahuje identifikační údaje stavebníka, účelu i druhu stavby. Stanovuje také podmínky užívání stavby.
Důvody zamítnutí kolaudace
Nesplnění stavebních předpisů.
Nedostatečná kvalita provedených prací.
Nedostatečná nebo neúplná dokumentace.
Porušení stavebních předpisů (chybí stavební povolení nebo nejsou splněné technické normy).
Před kolaudací byste neměli bydlet
Ačkoliv je běžné, že se do nového domu rodina stěhuje již před samotnou kolaudací, není to vhodné. Užívání stavby před kolaudací totiž může mít právní i bezpečnostní dopady. Podle zákona není obývání nemovitosti před oficiálním schválením kolaudace dovoleno. Je to protizákonné a může to přinést potíže. Podle § 119 novely stavebního zákona je možné obávat dokončenou stavbu jen s kolaudačním rozhodnutím nebo souhlasem.
Bydlení v domě bez kolaudace má i další nevýhody