Skryté vady nemovitosti, na které si dát při koupi pozor
Koupě nemovitosti je pro většinu z nás největší obchod v životě. Z toho důvodu je třeba se vyvarovat chybám. Je jasné, že při vybírání domu nebo bytu pracují emoce. Je však velmi důležité zapojit také rozum. Ačkoliv vše může vypadat v perfektním stavu, mohou se po čase objevit problémy. Plísně, špatná izolace nebo další nepříjemnosti a komplikace.
Co je to skrytá vada nemovitosti
Za skrytou vadu se považuje vada, která existovala ještě před převzetím nemovitosti, ale najevo vyšla později. Typickým příkladem je plíseň ve zdivu nebo špatný stav trubek. Skryté vady nemovitosti dělíme na dvě skupiny.
Odstranitelné skryté vady - Jde o vady, které lze opravit. Kupující má právo na opravení od prodávajícího nebo na slevu z prodejní ceny.Neodstranitelné skryté vady - Vady podstatnější, které nejde odstranit. Kupující má právo na slevu nebo odstoupení od kupní smlouvy.
Jak rozpoznat skryté vady nemovitosti?
Možná se vám to zdá nemožné, ale spoustu nedostatků domu lze odhalit při běžné prohlídce. Při návštěvě vysněného domu nebo bytu je proto dobré věnovat pozornost několika různým věcem. A samozřejmě se také ptát. Na co se tedy zaměřit?
1. Soustřeďte se na podlahy a vnímejte i nosem
Pokud není dům nebo byt určený ke kompletní rekonstrukci, určitě by vás mělo zajímat, zda jsou podlahy rovné a nemají žádné prohlubně. Jejich případná oprava by vás totiž vyšla na velké peníze. Nebojte se podívat pod koberec. Je dost možné, že právě pod ním jsou schované zničené parkety nebo dokonce plíseň.
Právě kvůli možné přítomnosti plísni nebo nadbytečné vlhkosti je nutné vnímat dům nejen očima, ale také nosem. Cítíte chlad nebo zatuchlinu? Pak je to známka toho, že je v budově nadbytečná vlhkost. Podezřelá může být i přehnaná umělá vůně. Tou se totiž majitel může snažit nedostatky zamaskovat.
2. Elektrické rozvody
Při prohlídce se ptejte na to, jaké jsou zavedené elektrické rozvody. Starší hliníkové jsou nevýhodné. Často v nich jiskří a mohou vést až k požáru. Výměna pochopitelně vyjde na poměrně mnoho peněz. Pokud je však nemovitost před rekonstrukcí, je třeba s tímto počítat.
3. Dřevomorka v trámech
Dřevomorka v podlaze nebo v trámech je velmi častou skrytou vadou nemovitosti, kterou však můžete odhalit až po dlouhých letech. Je to tedy problém, o kterém ani původní majitel nemusel vědět a nezamlčel ho záměrně. Nicméně při koupi je dobré si ověřit, zda v trámech nebo podlahách dřevomorka neřádí. Pomohou s tím odborníci.
4. Nezapomeňte na střechu
Stav střechy je opravdu důležitý. Pokud si nejste jisti, že sami poznáte, zda je střecha v dobrém stavu, pozvěte si odborníka nebo kamaráda, který střechám rozumí. Pozornost věnujte nejen taškám, ale především trámům.
Skryté vady z pohledu původního vlastníka
Prodávající by měl realitnímu makléři popravdě sdělit veškeré vady, o kterých ví. Makléř by měl klienta také upozornit, že kamuflovat nebo zakrývat vady se určitě nevyplácí. Do kupní smlouvy je nutné přidat ustanovení, že nemovitost odpovídá svému stáří a kupující měl dostatek možností se s nemovitostí seznámit. Kupujícímu by měla být nabídnuta možnost kontroly stavu nemovitosti odborníkem. Pokud tuto možnost odmítne, je vhodné to zapsat také do smlouvy s tím, že shledává nemovitost v takovém stavu, jako je uvedeno ve smlouvě.
Odpovědnosti za skryté vady se však prodávající prakticky zbaví jen písemným souhlasem kupujícího. V praxi se obvykle tento souhlas uděluje ve chvíli, kdy je na prodej ruina vhodná k demolici nebo rozsáhlé rekonstrukci. V takové chvíli obvykle kupující stvrzuje podpisem, že za skryté vady přebírá odpovědnost.
Pozor na předání před zápisem do katastru
Nemovitost byste novým majitelů nikdy neměli předávat před zápisem do katastru. Jde o to, že nový majitel může způsobit jakékoliv vady a následně tvrdit, že šlo o skrytou vadu a chtít po vás náhradu. V takovém případě by mohl navíc kupující hledat výmluvy a chtít od smlouvy odstoupit.
Do kdy ručí prodávající za skryté vady
Předpokládá se, že nemovitost bude sloužit desítky let. Právě proto prodávající ručí 5 let ode dne, kdy si kupující nemovitost převzal. V této lhůtě se nový majitel může obrátit na prodávajícího a vznést případné námitky. Po uplynutí pěti let pak veškerá odpovědnost přechází čistě na nového majitele. Po uplynutí této doby už žádnou náhradu žádat nemůže. Soud také nemusí náhradu kupujícímu uznat, pokud ji nenahlásí včas. Pokud zjistíte, že je nahnilá podlaha, je třeba to nahlásit hned a nečekat, až bude potřebovat vyměnit celá podlaha.
Obáváte se procesu prodeje nebo nákupu nemovitosti? S námi se bát nemusíte. Provedeme vás celým procesem a zajistíme veškeré odborníky, kteří nemovitost prověří.