Jak správně sepsat nájemní smlouvu
Vlastníte nemovitost a máte zájem ji pronajímat? Ať už jde o byt nebo dům, je důležité s nájemcem podepsat nájemní smlouvu. Ta by pochopitelně měla mít nějaké náležitosti. Pokud bude smlouva sepsaná správně a podle zákona, předejdete budoucím nedorozuměním nebo sporům. Ty bohužel poměrně často končí u soudu.
Co se v článku dozvíte:
Jak by měla vypadat smlouva o nájmu bytu
Co lze do nájemní smlouvy připsat
Co do nájemní smlouvy nepatří
Jak by měla vypadat smlouva o nájmu bytu
Zákon jasně říká, že smlouva o pronájmu by měla být písemnou podobu. Pochopitelně má smlouva také určité náležitosti.
Identifikace účastníků - Stejně jako každá jiná smlouva, i ta nájemní, musí obsahovat jméno a specifikace obou smluvních stran. Údaje by měly být ověřené. Smlouva by měla obsahovat trvalé bydliště pronajímatele i nájmce a ideální také rodné čísla nebo čísla občanských průkazů. Uvádět lze také kontakt jako je telefon nebo e-mail.
Předmět nájmu - Ve smlouvě o nájmu je vhodné konkrétně popsat předmět nájmu. Čím konkrétněji, tím je to lepší. Napište číslo pozemku, adresu a konkrétní podlaží. Dále přesné dispozici a výměru nemovitosti. Nájemník by si měl od pronajímatele vyžádat také doklad o vlastnictví, tedy výpis z katastru nemovitostí.
Informace o nájemném - Nejen výše nájemného, ale také způsob úhrady by měl být ve smlouvě jasně uveden. Nutné je určit, zda v částce za nájem je započítaná výše stočného, úklid společných prostor a zálohy na plyn nebo elektřinu. Uveďte datum splatnosti domluvené částky. Vhodné je uvést periodicitu a způsob úhrady. Platby se obvykle hradí měsíčně pozadu.
Doba nájmu - Ve smlouvě o nájmu je nutné uvést, na jak dlouhou dobu byt pronajímáte. Pokud není uveden datum, pak se předpokládá, že jde o smlouvu na dobu neurčitou.
Ostatní povinnosti - Smlouva o nájmu by měla obsahovat informace, které specifikují stav bytu i věcí v něm. Přiložit lze také fotodokumentaci stavu bytu na počátku pronájmu. Přiložte ideálně také přesný výčet příslušenství, nezapomeňte zapsat stav měřidel a počet předaných klíčů. Pokud chcete, aby po skončení nájmu nájemce vymaloval, ideálně to do smlouvy také uveďte. Smlouva může obsahovat také smluvní pokuty za nedodržení.
Zánik nájmu - Do smlouvy by se měly uvádět také podmínky zániku nájmu. Lze uvést konkrétní datum při smlouvě na dobu určitou. V každém případě jsou důležitá pravidla možné výpovědi. Řiďte se přitom platnými zákony.
Na závěr je samozřejmě nutné uvést datum podpisu smlouvy a datum, kdy smlouva nabývá platnosti. Pokud se smlouvou obě strany souhlasí, zbývá ji jen stvrdit podpisy.
Co lze do nájemní smlouvy připsat
Majitel bytu může do nájemní smlouvy uvést zákaz jakýkoliv konstrukční zásahů a stavebních úprav v pronajaté nemovitosti. Dále lze uvést, že drobné opravy hradí nájemník. Rozsah činností, které spadají do drobných oprav je přitom poměrně široký. Nájemník však hradí maximálně 100 Kč na metr podlahové plochy. Jedna oprava by také neměla přesáhnout 1000 Kč.
Co do nájemní smlouvy nepatří
Pokud jste si jakožto majitel bytu mysleli, že si do nájemní smlouvy můžete napsat cokoliv, jste na omylu. Ačkoliv jde o váš majetek, ve kterém by měla platit vaše pravidla, existují věci, které si nelze nárokovat v nájemní smlouvě. Přesto se ve smlouvách často objevují.
Nelze zakázat kouření v prostorách bytu.
Zakázat nemůžete ani domácí mazlíčky v bytě.
Nesmíte bránit v přepisu trvalého bydliště.
Zakazovat nelze návštěvy nájemníků.
Naopak nelze nárokovat vstup majitele do objektu kdykoliv se mu zlíbí.
Pojďme si tyto body trochu objasnit. Jakožto pronajímatel nemůžete zakázat chovat nájemcům zvířata v bytě. Pokud by však zvíře zničilo majetek, máte samozřejmě právo na náhradu. Kouření je problematické samo o sobě. Zakázat ho ve své podstatě nemůžete, ale majitelé často argumentují tím, že kouřením dochází automaticky ke znehodnocování majetku.
Co se týká přepisu trvalého bydliště, pronajímatel v něm nemůže nájemci bránit. Ba v současné době nájemce nepotřebuje ani souhlas pronajímatele. To je pro pronajímatele trochu nevýhodné, nicméně to povoluje zákon.
Co se týká vstupu do nemovitosti pro majitele, existují také pravidla. Nelze přijít kdykoliv, otevřít si a využívat byt. Majitel do svého objektu může jen v případě urgentního zásahu, v případě, že to vyžaduje stav objektu nebo ke konci nájemní smlouvy. A samozřejmě vždy po dohodě s nájemcem, pokud mu to umožní.
Nájemní smlouvu byste ideálně neměli zpracovávat sami. Pokud oslovíte realitního makléře, dá vám k dispozici smlouvu, kterou běžně používá a kontroloval ji právní zástupce. Případně lze využít oficiální vzor ze stránek ministerstva vnitra. Jestliže máte zájem o pomoc s pronájmem vašeho bytu, obraťte se na nás. Kromě klasického pronájmu nabízíme také správu nemovitosti.