Proč se vyplatí pronajímat byt na spolubydlení?
Ceny nemovitostí neustále rostou a zejména ve velkých městech jako je Praha nebo Brno, je vlastní byt nebo pronájem nedosažitelný pro spoustu zájemců. Přitom právě v těchto městech je spoustu mladých lidí z Univerzit, kteří potřebují bydlení. Mnozí přitom shánějí ubytování jen na všední dny a navíc jen po dobu školního roku.
Co se v článku dozvíte?
Spolubydlení je výhodné pro obě strany
Výhody spolubydlení
Zájemců o spolubydlení je mnoho
Co je potřeba v bytě změnit
S čím musíte počítat u spolubydlení
Spolubydlení je výhodné pro obě strany
Studenti a mladí lidé ocení jednoduché a především cenově dostupné bydlení na dobrém místě. Za vlastní garsonku by mladí lidé platiti takřka jednou tolik, než zaplatí za pokoje ve sdíleném bytě. A to je příležitost pro investory. Nájemníci sice ušetří zhruba polovinu, ale investoři si naopak díky pronajímání jednotlivých pokojů vydělají více peněz. Díky tomu získají větší měsíční příjem.
Výhody spolubydlení
Velkou výhodou spolubydlení je možné využití celé plochy velkého bytu. Obvykle totiž velké byty nejsou jako investiční vhodné. Mnohem větší poptávka je po malých bytech. Jsou levnější a velké byty si lidé obvykle nemohou dovolit. Je jasné, že samotný student nebo mladý člověk, který se přestěhoval do velkoměsta za prací si prostorný byt s několika pokoji nepronajme. Pokud ho však nabídnete ke spolubydlení, máte vyhráno. Jde o elegantní řešení.
Z jedné nemovitosti totiž v podstatě uděláte několik menších. Nejen, že si můžete dovolit jednotlivé pokoje pronajmout za takovou cenu, že ve výsledku získáte více peněz, ale navíc pravděpodobně byt obsadíte mnohem dříve než celý velký byt.
Jako investor můžete využít toho, že se velké byty hůře prodávají. Je jich tedy na trhu více za atraktivní cenu. Byt následně rozdělíte na menší jednotky. Další výhodou je, že jsou obvykle na sobě jednotliví nájemci nezávislí. Nemělo by se tak stát, že celý byt zůstane zcela prázdný. Celá nemovitost by tak nikdy neměla ležet ladem a připravovat vás o peníze.
Zájemců o spolubydlení je mnoho
Mladých lidí hledajících alternativní řešení k bydlení na koleji je opravdu mnoho. Hledat zájemce o pokoj ve velkém bytě je tak mnohem jednodušší než hledat nájemníka do celého bytu. Často se také stává, že nájemníci sami aktivně hledají další spolubydlící, takže pokoje jsou obvykle neustále obsazené.
Co je potřeba v bytě změnit
Je jasné, že spolubydlení má svá specifika. Před pronájmem je tedy potřeba udělat několik úprav v bytě. Obvykle jde o výměnu dveří nebo rozšíření úložných prostor ve sdílených místnostech. Vhodné je byt pronajímat vybavený. Nájemníci tak nebudou mít žádné starosti navíc.
Jinak je nutné řešit také vyúčtování za služby. Ve sdíleném bytě nelze spočítat faktickou spotřebu jednotlivých osob a tak je nutné dělit cenu rovnoměrně mezi všechny nájemníky. Obvykle bývá u spolubydlení cena za energie rovnou součástí nájmu
S čím musíte počítat u spolubydlení
Je pravděpodobné, že se nájemníci v bytě budou střídat častěji a je možné, že častěji budete muset řešit drobné opravy. Jestliže však pravidla nastavíte jasně, můžete ze sdíleného bytu získat opravdu mnohem více než z běžného dlouhodobého pronájmu.
Přemýšlíte o tom, že byste svoji nemovitost sdíleli na sdílené bydlení? Nejste si však jistí, zda je to model vhodný pro vás? Obraťte se na nás a my vám poradíme.