Pojištění proti povodni a záplavě při koupi nemovitosti
Ačkoliv většina z nás má větší strach z ohně než z vody, je z průzkumů pojistných událostí jasné, že vodní živel ničí domy daleko častěji než oheň. Svůj majetek můžete před působením vody chránit pomocí pojištění. Ideální je tak učinit hned při koupi nemovitosti a na nic nečekat. Důležité je vybrat si opravdu kvalitně nastavené pojištění s vysokými limity krytí. Spousta domácností má bohužel pojištění svých domů podhodnocené. Nutno říci, že pojistku je vhodné aktualizovat každé zhruba tři roky.
Pojištění proti vyplavení vodou
Jde o jedno ze základních rizik, které je dobré si sjednat v rámci pojištění nemovitosti a domácnosti. Každý by svůj majetek měl chránit před záplavou a ti, kteří bydlí v okolí vodních ploch, by měli majetek pojistit také před povodní. Některé pojišťovny tato rizika nabízí v základním balíčku, jiné nikoliv. Vždy je tedy vhodné se informovat u konkrétní pojišťovny, zda pojistka tato rizika zahrnuje.
Kde hrozí riziko povodně?
Extrémní deště jsou čím dál tím častější a existují místa, která jsou ohroženější než jiná. Bohužel se často vylije voda i tam, kde ji nečekáme. Na míru rizika upozorňuje povodňová mapa. Právě od ní se odvíjí cena pojištění a skutečnost, zda lze vůbec nemovitost pojistit. Zónu, ve které se vaše nemovitost nachází, najdete na stránkách České asociace pojišťoven. Povodňové mapy rozdělují republiku do čtyř zón.
Obecně platí, že pokud je nemovitost ve druhé nebo vyšší povodňové zóně, pak musíte počítat s vyšší částkou pojistky. Pojišťovna může požadovat také lepší zabezpečení majetku, případně vyšší spoluúčast. Nemovitosti ve čtvrté zóně mohou být v některých případech nepojistitelné nebo bude jejich pojistka opravdu drahá.
Riziko záplav nebo povodní může zvyšovat i místo, kde nemovitost stojí. Na horách pod svahem je nutné počítat s rizikem záplav z tajícího sněhu. Problém mohou způsobit i malé říčky, které se při přívalových deštích rychle rozvodní.
Pozor na výluky
Může se stát, že pojišťovna vaši nemovitost nebude chtít proti povodním pojistit. Důvod? Nemovitost je postavena v oblasti častých povodní. Obvykle jde o periodicitu 10 let nebo nižší a jde zpravidla o 4. zónu. Dalším důvodem může být, že je nemovitost postavena v záplavovém území stanovených úřadem. Často nechtějí pojišťovny vyplácet ani škody způsobené pronikáním nebo zvýšením hladiny podzemní vody do nemovitosti a škody způsobené přímým vniknutím atmosférických srážek do budovy dveřmi nebo okny, která nebyla uzavřena. Polední výlukou bývají škodní události, ke kterým došlo v období 10 dnů od začátku pojištění. Pokud by se tedy stalo, že pojistíte dům až ve chvíli, kdy hrozí povodně, bude už pozdě.
Rozdíl mezi povodní a záplavou
Na první pohled tato slova vypadají jako synonyma. Jenže to tak není. Mezi povodní a záplavou je rozdíl a vnímají ho i pojišťovny. Povodeň neboli potopa je zaplavení menších nebo větších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků, nádrží, případně břehy protrhla. Riziko povodně se tedy týká těch, kdo bydlí v blízkosti potoka, řeky, rybníka nebo přehrady.
O záplavě se hovoří ve chvíli, kdy dojde k vytvoření souvislé vodní plochy, která určitou dobu proudí nebo stojí a může být způsobena i jinými zdroji než z vodních toků. Může jít o dešťové srážky nebo tání sněhu. Záplava tedy může postihnout úplně každého, klidně i v případě, že bydlíte na kopci a široko daleko není žádná řeka nebo rybník.
Co lze udělat kromě pojištění
Chápeme, že některá místa mají takové genius loci, že se jich nevzdáte. Pojištění je tedy to první, co je potřeba udělat. Není to však to jediné. Pokud plánujete pořídit nebo jste pořídili nemovitost v oblasti, kde hrozí povodně nebo záplavy, je dobré vybudovat drenážní příkopy a protipovodňové kanály. Ty je nutné udržovat v čistotě. V případě záplav příkopy a kanály vodu z pozemku odvedou a sníží riziko poškození. Dobré je vybrat takové oplocení, o které se nemohou zachytit případné splavované větve.
Další věci je třeba udělat v případě, že se obáváte předpovědi meteorologů. Vhodné je připravit si pytle s pískem, těsnící desky, ucpávky kanalizace a odtoku toalety. A vhodné je také odstranit ze zahrady nábytek, nářadí a další volně stojící předměty.
Hledáte vhodnou nemovitost ke koupi? Obraťte se na nás!